×

10 rad jak wybrać kask rowerowy dla maluszka

     Połowa maja za nami, dzieci coraz więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu, co nas ogromnie cieszy. Dzieci bawią się na placach zabaw, w ogrodach, na podwórkach, przesiadują w piaskownicy  i jeżdżą na rowerkach.
    Wybierając się na rower z dzieckiem nie można zapomnieć o najważniejszym dodatku jakim jest kask na główkę malucha.
Zdrowie i bezpieczeństwo dziecka jest dla nas wszystkich najważniejsze i dlatego naszym obowiązkiem jest odpowiednio o nie dbać.

     Kask rowerowy chroni główkę przez obrażeniami doznanymi podczas upadku, a urazy głowy są jednymi z najbardziej niebezpiecznych urazów. Dodatkowo kask osłania głowę dziecka przed słońcem, deszczem, owadami czy gałązkami np. podczas jazdy w lesie .
Zakładajcie kask dziecku, niezależnie od tego czy jeździ już samo na rowerku, z Wami w krzesełku, czy choćby w przyczepce rowerowej. Jazda w kasku to nie obciach. Świadczy o naszej odpowiedzialności i trosce o zdrowie maluszka. Zwróćcie uwagę, że najlepsi rowerzyści jeżdżą tylko w kaskach. A kolorowe motywy, oryginalny design z pewnością zachęcą mniejszych i większych rowerzystów do zadbania o bezpieczeństwo.
     Kasków na rynku jest wiele, dlatego na podstawie naszego ABUS Rookie przedstawię Wam w kilku punktach, czym warto się kierować, aby wybrać odpowiedni dla maluszka.

1. Przeznaczenie
Nie zawsze wszystko co jest do wszystkiego jest do niczego. Ale w przypadku kasku rowerowego jest to niezwykle ważne. Nie ma kasku uniwersalnego, takiego który będzie odpowiedni na rower, na deskę czy na narty. Tak jak sporty są różne, tak każdy sprzęt ma inne wałsciwości. Dlatego pamiętajcie, że kask rowerowy powinien być dostosowany tylko i wyłącznie do jazdy na rowerze.

2. Odpowiedni rozmiar
Za duży kask będzie spadał, zsuwał się na oczy dziecka, co może doprowadzić do wypadku. Kask za mały będzie ściskał i obcierał główkę, powodował dyskomfort, a nawet ból. Dlatego bardzo ważne jest, aby kask był idealnie dobrany do główki dziecka.
Coraz wiecej kasków posiada pokrętło regulacji, dzięki czemu mamy możliwość dopasowania kasku idealanie do głowy dziecka. Dobrze dobrany kask bedzie nie tylko wygodny dla dziecka, ale przede wszystkim bezpieczny.
Kask Julka jest w rozmiarze M, pasuję na główkę obwodzie od 52 do 57 cm. Dzięki pokrętłu Zoomlite kask posłuży nam nawet kilka lat.

3. Budowa
Przód kasku z wyprofilowanym, zintegrowanym daszkiem nie tylko chroni buzię maluszka przed urazem, ale również osłania oczy przed słońcem, czy deszczem. Dzięki zabudowanej i zaokrąglonej tylnej ścianie kasku odpowiednio chroniona jest również potylica.
Bardzo praktycznym rozwiązaniem są gąbki wewnątrz kasku przyczepione na rzepy, co pozwala na upranie ich w razie konieczności.
A jeśli kask ma nam posłużyć około trzech lat, takie rozwiązanie nie jest bez znaczenia.

4. Skuteczna wentylacja
Odpowiednia wentylacja kasku jest niezwykle ważna, aby główka się nie pociła i nie nagrzewała. Nasz kask posiada aż osiem otworów wentylacyjnych, a trzy z nich wyposażone są w siateczkę ochronną, która zabezpiecza główkę dziecka przed nieproszonymi owadami. Chyba wszyscy sobie zdajemy sprawe z tego, jak mogłoby zareagować dziecko, gdyby osa czy pszczoła wleciały pod kask.

5. Paski zapięciowe
Paski mają za zadanie utrzymać kask na głowie, tak aby nie spadł. Powinny być również odpowiednio zaciśnięte, aby kask się nie przesuwał, ale nie mogą przeszkadzać dziecku przy niewielkich ruchach szczęką, np. podczas mówienia.
Powinny być miękkie, odpowiednio zabezpieczone, żeby nie uwierały dziecka. Kask Abus Rookie posiada sprzączkę, która od zewnątrz ma gąbkę, chroniącą przed przyszczypaniem i otarciami.

6. Waga
Kask musi być lekki, aby nie obciążać główki i szyi dziecka. Nie chcemy, żeby kask był dodatkowym wysiłkiem dla naszego maluszka. Pamiętajmy, że jazda na rowerze ma mu sprawiać przyjemność. Nasz kask jest wyjątkowo lekki, rozmiar M waży zaledwie 220 g.

7. Elementy odblaskowe
Odblaski na kasku sprawiają, że dziecko jest widoczne na drodze, a co za tym idzie bezpieczniejsze.

8. Nowy, kupiony w sklepie

Zasada jak przy zakupie fotelika samochodowego. Nie kupujmy kasku na bazarze, czy od sąsiada. Nie wiemy co ten kas przeszedł, nie znamy jego historii. A kask, który brał już udział w  wypadku, po raz drugi nie spełni swojej funkcji. Warto kupić kask nowy, u autoryzowanego sprzedawcy.

9. Normy bezpieczeństwa

Kaski rowerowe dla dzieci powinny spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. .
Oznaczenie TÜV GS, określa, że produkt był poddany procedurom certyfikującym i badawczym zgodnym z wymogami oznaczenia GS przez laboratorium TÜV Rheinland.
Każdy kask powinien być oznaczony znakiem CE oraz powinien spełniać wymogi normy EN 1078.
Więcej o niezwykle ważnych certyfikatach bezpieczeństwa przeczytacie TU.

10. Wesoła grafika
Zabawne wzory, żywe kolory, uśmiechnięte buźki zachęcają dzieci do założenia kasku.
A przecież ma on być właśnie dla nich, dlatego jeśli tylko mamy możliwość, pozwólmy maluchom wybrać ulubiony kolor, czy motyw.


     Pamiętajcie, że to rodzice są dla dzieci najlepszym przykładem, dlatego nie zapomnijcie również siebie zaopatrzyć w kask rowerowy. Bezpieczeństwo i odpowiedzialność dotyczy całej rodziny. 
Ogromny wybór kasków dla dzieci, w tym również nasz Abus Rookie dostaniecie w sklepie internetowym Aktywny Smyk.

Copyright © 2016 Dziecięce Inspiracje , Blogger