×

Chroń dziecko przed komarami

Ostatnie zimy nie są u nas szczególnie mroźne i coraz częściej słyszy się prognozy na wiosenno-letnie ataki komarów.  Dziś pokaże Wam kilka sposobów jak sobie z nimi poradzić, jak ochronić dziecko przed ukąszeniami i co zrobić, gdy komar już zaatakuje.


     Na początek kilka całkowicie naturalnych sposobów na ochronę przed komarami i innymi owadami :
1. Ponieważ wieczorami jest więcej komarów niż w dzień, starajmy się więcej czasu spędzać poza domem, gdy jest jeszcze jasno.
Komary są najbardziej aktywne o zachodzie i wschodzie słońca.
2. Odpowiednie ubranie - podczas spaceru z niemowlęciem, okryjmy je w wózeczku delikatną pieluszką. Jeśli to tylko możliwe, i temperatura pozwoli starajmy się zakładać dzieciom w każdym wieku nieco dłuższe ubranko, dłuższe skarpetki. Pamiętajmy również o nakryciu główki dziecka kapelusikiem, czy cienką czapeczką. Komary również atakują tę część ciała.
Ubierajmy dzieci w jasne, neutralne kolory. Czerń i ciemne barwy przyciągają komary i kleszcze.
Pamiętajmy też, że kolor pomarańczowy i żółty odstraszają komary, za to przyciągają meszki, pszczoły i osy.
3. Zapach potu przyciąga owady, dlatego też, jeżeli tylko mamy możliwość starajmy się chociaż raz dziennie wykąpać i odświeżyć dziecko.
4. Wybierając się na spacer z dzieckiem, w wózeczku pamiętajmy, aby zabrać z sobą moskitierę, którą w razie potrzeby okryjemy wózek. Moskitiery zamontujmy również w pomieszczeniach, w oknach i drzwiach balkonowych.
5. Najwięcej komarów spotkamy przy zbiornikach wodnych, na podmokłych łąkach, w ternach wilgotnych. Kleszcze częściej spotkamy w zaroślach, parkach i lasach liściastych. O ile to możliwe starajmy się unikać tych miejsc.
6. Naturalne olejki roślinne odstraszające owady to : lawendowy, waniliowy, miętowy, tymiankowy, bazyliowy, eukaliptusowy, z trawy cytrynowej, pomarańczowy, z kopru włoskiego.
Pamiętajmy jednak, że mimo, iż są to naturalne środki, nie do końca są bezpieczne, ze względu na swoje silne właściwości. Dlatego też należy je bardzo ostrożnie stosować szczególnie u dzieci i kobiet w ciąży. Olejki zawsze powinny być rozcieńczone przed nałożeniem na skórę.
Niestety jest grono osób, które nawet naturalne substancje silnie uczulają.
     Nie zawsze jednak te naturalne, ekologiczne sposoby pozwalają naszej rodzinie czuć się bezpiecznie poza domem i sięgamy po sklepowe preparaty odstraszające komary.
Bez względu na jaki środek się zdecydujemy, musimy pamiętać o podstawowych zasadach. Środki odstraszające komary, które zastosujemy u naszych pociech muszą być wytworzone na bazie naturalnych składników, nie podrażniające skóry, wolne od DEET (owadobójczy związek chemiczny). Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego zawsze czytajmy ulotki, informacje na opakowaniach. Sprawdzajmy atesty, badania, aby mieć pewność, że mogą być stosowane u dzieci.
SPRAY, MLECZKO, KREM
     Wiele firm stworzyło dla dzieci preparaty odstraszające insekty, głównie komary.
Ponieważ różnią się one składem, ilością środka działającego pamiętajcie, żeby zawsze zwrócić uwagę od jakiego wieku można stosować dany preparat. Kolejną ważną rzeczą jest to, aby stosować je z umiarem. Krem, mleczko nakładamy w niewielkiej ilości na skórę dziecka, natomiast sprayem spryskujemy włosy, czy ubranka, zważając, aby środek nie dostał się do oczu i ust maluszka.
Tego typu preparaty bardziej sprawdzą się u większych dzieci. Maluszki nie do końca potrafią zrozumieć, że nie należy posmarowaną rączką dotykać buzi czy oczu. A takie działanie jest niebezpieczne dla dziecka.
Na szczęście i dla tych najmłodszych są inne możliwości.

MOSBITO - emulsja na komary i meszki - dla dzieci od 6 miesiąca

BROS - płyn na komary - dla dzieci od 1 roku

CHICCO - roll on na komary - dla dzieci od 3 miesiąca
 PLASTRY ODSTRASZAJĄCE KOMARY
     Plasterki najczęściej nasączone są olejkami lawendowymi, eukaliptusowymi lub z trawy cytrynowej, które swoim zapachem odstraszają komary.
Przyklejamy je na ubranku w pobliżu odsłoniętych części ciała dziecka. Możemy je umieścić również w pobliskim otoczeniu dziecka, na wózku, przy łóżeczku czy namiocie.
Jest to wygodna forma zabezpieczenia przed insektami. Nie trzeba smarować ciała, ani spryskiwać rożnymi preparatami.
Green Baby
Mosbito
OPASKI ODSTRASZAJĄCE KOMARY
     Kolejne, po plastrach środki odstraszające komary, które nie muszą mieć bezpośredniej styczności ze skórą. 
Opaski można przywiesić do torebki, do wózka i do przedmiotów w pobliskim otoczeniu dziecka.
Starsze dzieci mogą nosić je na rączkach, maluszkom lepiej założyć opaskę na nóżki, gdyż zawarty w opasce olejek mógłby podrażnić dziecku oczka, gdyby się na przykład zatarło.
Opaski w zależności od składu działają od kilku do kilkunastu dni.
Opaski Bugs Lock
Opaska Bugables

Opaska Mosbito

OCHRONA W DOMU
     Niestety komary atakują nas nie tylko na świeżym powietrzu. Zdarza się, że wlatują do domów i mieszka  i gryzą nas i dzieci.
Na naszym rynku jest kilka produktów, które mogą być używane w pomieszczeniach i są bezpieczne dla dzieci.
W sklepach znajdziemy lampki, wkłady elektryczne, urządzenia ultradźwiękowe odstraszające komary.
Disney - urządzenie łapiące komary
Chicco - przenośne urządzenie ultradźwiękowe przeciw komarom
Bros - urządzenie elektryczne na wkłady


Bros -  urządzenie elektryczne na płyn
GDY KOMAR ZAATAKUJE
     Jeśli już komar ukąsi dziecko, pojawi się bąbel i swędzenie.
Skóra dzieci i cieńsza i bardzo wrażliwa. Dlatego maluszki silniej odczuwają swędzenie, piecznie spowodowane ukąszeniem. Dzięki dostępnym preparatom, możemy złagodzić nieprzyjemne uczucie i dyskomfort jaki odczuwa dziecko.
Jak w przypadku wszystkich środków, o których pisałam również i w tym przypadku najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie ostrożności przy podawaniu środka łagodzącego ból.

Dapis - żel łagodzący ukąszenia przez komary, kleszcze, mrówki, meszki
Fenistil - żel łagodzący ukąszenia zarówno dla dorosłych, jak i większych dzieci
Chicco  - łagodzący sztyft po ukąszeniu
     Jeśli nie mamy nic pod ręką, zróbmy zimny okład  na ukąszone  miejsce.
     Jeżeli reakcja alergiczna utrzymuje się na skórze dziecka dłużej, rumień jest większy, pojawia się wysypka na całym ciele, gorączka, dziecku doskwiera brak apetytu, jest niespokojne, możemy podejrzewać, że maluch jest uczulony. W takiej sytuacji koniecznie trzeba zabrać dziecko do przychodni, aby obejrzał je lekarz.       


1 komentarz:

  1. Super artykuł nie wiedziałam że jest tyle rzeczy i preparatów,, Monika Flok

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Dziecięce Inspiracje , Blogger