×

Magiczna moc przytulanek

     Pamiętacie swoje pierwsze przytulanki z dzieciństwa? Ja miałam ukochaną lalę Anię, która towarzyszyła mi zawsze podczas spania, zabawy i wycieczek. Zabierałam ją w każde miejsce, a jej obecność sprawiała, że czułam się spokojniejsza i weselsza.
Taki przyjaciel do przytulania to bardzo istotny element wychowawczy, potrzebny nie tylko dzieciom, ale i rodzicom.
     Występuje w najróżniejszych postaciach. Może to być kocyk, pieluszka flanelowa, miś, pluszak, szmacianka, czy lalka. Nie ważne jaką przyjmie formę, ważne, że spełnia swoją rolę w życiu dziecka.
Co zatem daje taka przytulanka naszemu maluszkowi?

1. Poczucie bezpieczeństwa, gdy nie ma obok rodzica
Kiedy po dłuższej przerwie wracamy do pracy, kiedy musimy wyjechać na kilka dni, maluszek może czuć się bardzo samotny. Wtedy taka lala, maskotka pomoże przetrwać te trudne chwile.
Podobnie podczas pierwszego dnia w żłobku, czy przedszkolu, przytulanka sprawi, że nasze dziecko poczuje się pewniej, bezpieczniej z "kimś" kogo zna, kto zawsze był przy nim. Dziecku łatwiej jest odnaleźć się w nowym miejscu, gdy ma przy sobie dobrze znaną rzecz.
2.Ułatwia zasypianie
Maluszek może się w nią wtulić i poczuć bezpiecznie, nawet gdy nie ma rodzica w pokoju, gdy śpi u dziadków, czy nawet na wycieczce szkolnej. Wiele dzieci, jeśli nie ma w łóżku swojej przytulanki nie chce zasnąć. Nie jest to problemem we własnym domu, kiedy w każdej chwili odnajdziemy zgubę. Trudniej jest jeśli śpimy w nowym, innym miejscu, a ukochana zabawka nie została przez nas spakowana.
3.Przyjaciel, towarzysz zabaw - to często ulubione zabawki są pierwszymi powiernikami sekretów maluszka, to im się zwierzają, to również z nimi dzielą smutki i radości. Oczywiste jest, że nigdy nie zastąpią rodziców, dziadków, czy rodzeństwa. Ale zapewne będą przyjaciółmi na dobre i na złe, którzy zawsze niezależnie od nastroju będą gotowi do zabawy.
4. Uczy ról społecznych - na przykład podczas zabawy w dom, w lekarza, fryzjera, czy w sklep. Lala może być ekspedientką, która sprzedaje nam warzywa, a miś pacjentem u lekarza. Dziecko wcielając się w różne role, odgrywając różne postacie odkrywa świat, poznaje role społeczne, z którymi spotkają się w realnym świecie.
5. Uczy samodzielności - często na zabawkach dzieci uczą się samodzielności. Ubierają misie, czeszą lale, myją bobasy. Kiedy maluch ćwiczy wiązanie bucika swojej przytulance, z czasem nie ma problemu z powtórzeniem tej czynności u siebie. W  ten sposób możemy uczyć dziecko samodzielnego mycia, jedzenia i ubierania się.
6. Uczy wyrażać uczucia i emocje - przytulanki często pomagają reagować dzieciom na rożne stany emocjonalne. Są przy nich w chwilach smutku, radości, czy zdenerwowania. To bardzo ważne przy budowaniu relacji dziecka z innymi. Dzieci, którym okazywana jest miłość i traktowane z szacunkiem, w ten sam sposób będą traktowały swoje przytulanki, a w przyszłości inne osoby. 

Zazwyczaj maluszek sam dokonuje wyboru ukochanego przyjaciela, ale my jako rodzice możemy podarować mu taką przytulankę. Jest szansa, że trafimy w upodobania dziecka i sprawimy mu ogromną radość tym prezentem.

     Fantastyczna lala, od początku do końca ręcznie wykonana, z kolorowych, miękkich materiałów będzie doskonałą przyjaciółką małej damy, miłą utulanką do snu i towarzyszką dziecięcych zabaw.
Taką lalę oraz inne kolorowe szmacianki dostaniecie TU.
     Czy to będzie lala, miś, szmacianka czy pieluszka nie ma dużego znaczenia. Ważne, żeby dziecko samo dokonało wyboru swojej Przytulanki.
   Jeśli planujecie wyjazd, nawet tylko na jedna noc, pamiętajcie, aby spakować dziecku jego utulankę.

     Przytulanki towarzyszyły nam kiedy byliśmy dziećmi, teraz towarzyszą naszym maluszkom. Taka jest ich naturalna rola - po prostu być przy dzieciach, nawet tych nieco starszych. 
Dlatego jeśli Wasze pociechy jeszcze nie mają takiego przyjaciela, sprawcie mu niespodziankę i podarujcie go. Zbliżający się Dzień Dziecka będzie doskonała okazją do tego.

     Misie, lale i inne przytulanki, które znajdują się na zdjęciach to nasi przyjaciele z mojego dzieciństwa, prezenty podarowane Juleczkowi od najbliższych , a także zabawki ręcznie wykonane od A-GalTakie lale, Manufaktura na klamerce, Agigagi (miś szydełkowy), Szyję Kolorowo (Kotek z metkami), Bajlandia Pompolandia (podusia przytulanka z metkami).
Copyright © 2016 Dziecięce Inspiracje , Blogger