×

Pozwól dziecku bawić się piaskiem!


   Piaskownica to nieodłączny element każdego placu zabaw, ale też jedna z najczęstszych atrakcji przydomowych ogródków. To miejsce, które nie stwarza żadnych ograniczeń wiekowych, przyciąga raczkujące maluszki i kilkuletnie urwisy. Dzieci uwielbiają bawić się w piasku, a taka zabawa porzynosi bardzo wiele korzyści, z których często nie zdajemy sobie sprawy :) 
   Chodzimy na place zabaw, gdzie znajdują się najróżniejsze piaskownice, jeździmy do dziadków, którzy w swoim ogródku stworzyli istny raj dla wnuków, wyjeżdżamy na wakacje, gdzie mamy największą piaskownicę nad brzegiem morza :)Jakie korzyści daje dziecku zabawa w piaskownicy?

Budowanie relacji z innymi dziećmi
Piaskownica to najczęstsze miejsce wspólnej zabawy maluszków na placu zabaw. To tu mogą nawiązywać pierwsze znajomości, a nawet przyjaźnie. To tu mogą poznawać i praktykować przeznaczenie słów: proszę, dziękuję, czy przepraszam. 

Rozwijanie kreatywności 
Tworząc najróżniejsze konstrukcje z piasku dziecko pobudza i rozwija wyobraźnię. Julcio początkowo stawiał proste babki z piasku, a teraz już buduje wielkie wieże, zamki i tunele. Ozdabia je kamykami, patyczkami i listkami. Do zabawy wykorzystuje łopatki, grabki, sitka i wiaderka i przy ich pomocy tworzy coraz bardziej skomplikowane budowle.

Ćwiczenie zdolności manualnych
Podczas zabawy w piasku dziecko nie tylko ćwiczy sprawność paluszków i rączek, ale też trenuje zręczność i koordynację wzrokowo-ruchową. 

Sposób na wyciszenie
Przesypywanie piasku, stawianie budowli i prostych babek, grabienie to czynności, które uspokajają i wyciszają dziecko, a także ćwiczą jego koncentrację.

Poznanie praw fizyki
Dziecko bawiąc się piaskiem poznaje jego różnorodne konsystencje, a tym samym właściwości. Samo zauważa, że piasek suchy jest lekki i trudno się lepi, za to piasek mokry jest cięższy i doskonale nadaje się do stawiania zamków. 
Pomimo, że mieszkamy w bloku i nie posiadamy własnego ogrodu, to mamy niewielki fragment zielonej przestrzeni, którą urządzamy dla Julcia. Inspiracji szukałam w internecie i już mogę Wam zdradzić, że powstanie tu m.in. ogrodowa kuchnia z palet, tor samochodowy z kostki brukowej, tablica do malowania kredową. Piaskownicę, która jest podstawowym elementem naszego kącika do zabawy już mamy :)
Zdecydowaliśmy się na drewniana piaskownicę stworzoną przez firmę Raw-Drew, która nie będzie użytkowana przez jeden sezon, a z pewnością posłuży Julkowi przez kilka najbliższych lat. 


   Nasza piaskownica wykonana jest z ysokiej jakości drewna sosnowego, a każdy jej element został pomalowany i dwukrotnie polakierowany, dzięki czemu piaskownica jest trwała i odporna na czynniki atmosferyczne. 
Posiada dwie wygodne ławeczki z oparciem, które po złożeniu tworzą pokrywę piaskownicy, która jest dla nas bardzo istotna. Pokrywa nie tylko chroni piasek przed deszczem, ale przede wszystkim przed zanieczyszczeniami i niechcianymi gośćmi (nie chcemy, aby np. kotki potraktowały naszą piaskownicę jako kuwetę).
     Ławeczki bardzo sie rozkłada i tak samo prosto się składa w pokrywę po zabawie. Julek juz pierwszego dnia opanował "zabawę" :)

   Ławeczki posiadają oparcie i są wygodne dla dzieci. Nie posiadają ostrych krawędzi, ani wystajacych drzazg. Spokojnie pomieszczą czwórkę dzieci, można na nich położyc ubranko, plecak, torbę, co tylko zechcemy. Można też na nich stawiać piaskowe babki :)
   Wymiar piaskownicy 120 x 120cm sprawia, że nie zajmuje ona wiele miejsca, a jest wystarczająca do zabawy kilkorga maluchów. 
    Piaskownicę takaąjak nasza znajdziecie na Allegro, na stronie firmy Raw-Drew, a także na Facebooku
4 komentarze:

 1. Wokół dzieci10 czerwca 2016 12:52

  Dzieci od zawsze bawiły i beda bawić się w piasku. to super zabawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Jak patrzę na Julcia, przypomina mi się moje dzieciństwo :)

   Usuń
 2. Och zgadzam się, piaskownica to najlepsze miejsce na zabawę i zawieranie nowych znajomości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :) W piaskownicy można spędzić naprawdę mnóstwo czasu :)

   Usuń

Copyright © 2016 Dziecięce Inspiracje , Blogger