×

Świętokrzyski weekend poza domem


Nigdy nie mieszkałam na wsi, nie mam tez rodziny, ani znajomych poza miastem. Ale od kilkunastu lat odwiedzam nasze polskie wioski w górach świętokrzyskich i przez kilka dni cieszę się cudnymi widokami, ciszą i spokojem jaki tam jest codziennością.
Pierwszy czerwcowy weekend tradycyjnie spędzamy poza miastem uczestnicząc w Harcerskim Rajdzie Świętokrzyskim, a w tym roku Julcio miał okazję nocować na wsi i obudzić się niemalże równo z pianiem kogutów :) 


Wiele osób pyta po co zabieramy Julcia na rajdy i co takiego widzimy w górach czy zwyczajnej wsi, a dla nas odpowiedź jest bardzo prosta. Chcemy pokazać mu otaczający nas świat. Pomimo, że Siekierno (wieś, w której nocowaliśmy w ostatni weekend) jest niespełna 20 km od naszego domu, to wydaje się być zupełnie odległym miejscem. Tu, z daleka od pędzących samochodów, zgiełku i hałasu można naprawdę odpocząć, delektować się spokojem, poznawać przyrodę i zachwycać się pięknymi krajobrazami. Stodoły pełne siana, prawdziwe studnie, traktory i zwierzęta gospodarskie, które Julek znał głównie z książeczek i bajek stały się nareszcie rzeczywistością. 
Juluś siedział na drewnianym wozie i traktorze, karmił konie, zrywał truskawki prosto z krzaczka, spacerował po podwórku z indykami i kogutami, widział kurczaczki, które dopiero co wykluły się z jaj. Biegał po polach, skakał po sianie i wyciągał wodę ze studni. W ciągu niespełna dwóch dni dostał wspaniałą porcję atrakcji, której nie jestem w stanie zapewnić mu mieszkając w mieście. A radość jaką pokazuje jego maleńka buźka jest bezcenna :)


Polska wieś ma piękne tradycje, ludzie tam mieszkający są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, chętnie pokazują swoje gospodarstwa i opowiadają rodzinne historie. Cieszę się, że przynajmniej raz w roku możemy odwiedzać nasze świętokrzyskie wioski i sprawiać, że nasz maluszek już docenia ich walory i uwrażliwia się na piękno przyrody:) Ale to już musi mieć po mnie :)
Pomimo, że z Julciem nie przemierzamy całej trasy rajdu to staramy się w nim aktywnie uczestniczyć, nie tylko poznając polską wieś :) 
Na tegorocznym rajdzie do późnych godzin wieczornych bawiliśmy się na harcerskim ognisku, spędziliśmy z całą trasą dzień w lesie na Wykusie i uczestniczyliśmy w zlocie rajdu. Posiłki jedliśmy na polanie, a ręce myliśmy w rzece. Julcio był zachwycony :)

Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, pełni nowych doświadczeń i wspaniałych wspomnień :) Bez najmniejszych wątpliwości uważamy, że warto wyjeżdzać z dzieckiem i pokazywać mu świat, jakiego nie ma na codzień. 
Za niespełna miesiąc jedziemy na wakacje - na prawdziwy harcerski obóz nad morzem. Spędzimy trzy tygodnie w lesie, na terenie Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej i to nie będą pierwsze takie wakacje Julcia :) To będzie jego czwarty obóz w Krynicy Morskiej, a licząc pobyt w brzuchu to nawet piąty :)

Opaska u Julcia na rączce to Tickless - sprawdzony gadżet odstraszajacy komary :)
Tickless można kupić TUTAJ.


6 komentarzy:

 1. Polska wieś jest cudna!!!! Zazdroszczę Wam tego wyjazdu !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj zgadzam się :) Zazdroszczę tym, którzy mają tak na co dzień :)

   Usuń
 2. Tez kiedys działalam w harcerstwie i mam wspaniałe wspomnienia-to było nalepsze lata moje życia. Pani synek ma cudownych rodziców!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękujemy, jest nam naprawdę miło to "słyszeć"!:))
   Harcerstwo to nasze życie, a Juluś uwielbia takie wyjazdy :)

   Usuń
 3. Mama kontra mama8 czerwca 2016 13:24

  Pięknie!!!!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Dziecięce Inspiracje , Blogger