×

Oświetlenie w pokoju dziecka

  
Urządzając pokój dziecka myślimy o mebelkach, odpowiednim wyborze kolorów ścian i tych wszystkich pięknych dekoracjach. Często jednak zapominamy o jednym z najważniejszych elementów - odpowiednim oświetleniu wnętrza! Pamiętajmy, że pokój dziecka to miejsce wielofunkcyjne, w którym maluszek będzie spędzał mnóstwo czasu, dlatego powinno być przytulne i powinno stwarzać dziecku odpowiednie warunki zarówno do zabawy, nauki, jak i odpoczynku. Jak wybrać oświetlenie, które będzie ładnie się prezentowało, spełniało swoje podstawowe funkcje i jednocześnie będzie bezpieczne dla maluszka? W tym poście znajdziecie wiele przydatnych informacji i jeszcze więcej świetnych inspiracji.
Myślę, że nie ma w domu drugiego tak uroczego wnętrza jak dziecięca sypialnia. Te wszystkie piękne dekoracje, śliczne małe mebelki i kolorowe lampki – można się zakochać. Należy jednak pamiętać, że pokój dziecka powinien nie tylko cieszyć oczy, ale przede wszystkim spełniać odpowiednie dla niego funkcje. Aby maluszek czuł się w swoim pokoju dobrze, trzeba zadbać o kilka źródeł światła.

Oświetlenie ogólne (sufitowe)
Wybierając lampę sufitową warto wziąć pod uwagę upodobania dziecka – przecież to ono będzie spędzało w pokoiku najwięcej czasu. W sklepach znajdziecie lampy w kształcie piłki, różnych zwierzątek, z bajkowymi lub kwiatowymi wzorami czy w słodko-cukierkowych kolorach, które uwielbiają małe księżniczki! Warto też zadbać o to, by lampa współgrała z ogólną aranżacją pokoju. Taka lampa jest nie tylko dekoracją wnętrza, ale przede wszystkim stanowi główne źródło światła. A niestety jednak nie wszystkie lampy radzą sobie z odpowiednim oświetleniem pomieszczenia, czego przyczyną jest ograniczony strumień światła. Niektóre lampy zmieniają też jego barwę, dlatego wybór odpowiedniej lampy nie jest wcale taki prosty.
Dobra lampa sufitowa powinna zapewniać dziecku odpowiednio jasne i dobrze rozproszone światło. Bardzo dobrze sprawdza się system reflektorów na listwie, ponieważ każdą lampkę możemy skierować w wybranym przez nas kierunku.  Oczywiście możemy wybrać także centralnie umieszczoną lampę sufitową z dziecięcym motywem lub nowoczesny plafon, który doskonale rozjaśni cały pokój.


Miejsce do nauki
Niezwykle ważnym elementem w miejscu nauki dziecka jest oświetlenie. Dla młodszych dzieci to świetny kącik do rysowania czy lepienia z plasteliny, natomiast dla starszych dzieci, szczególnie tych uczęszczających już do szkoły – to miejsce, w którym spędzają naprawdę dużo czasu. Dlatego też powinniśmy zadbać o ich wzrok. Idealnym wyborem jest klasyczna lamka biurowa. Warto jednak wybrać taką, która ma regulowane ramię i obrotową główkę, co ułatwia dziecku pracę. Ciekawym rozwiązaniem są także bardzo popularne lampki na klips, które mocujemy do krawędzi biurka. Ich największym atutem jest fakt, że możemy przypiąć je dosłownie wszędzie!


Strefa odpoczynku
Sama nie wiem skąd dzieci mają tyle energii przez cały dzień! Ale wiem też, że po pełnym wrażeń dniu ich baterie też się w końcu wyczerpują i dobrze, aby miały wtedy swoje miejsce, w którym będą mogły odpocząć. Lampka przy łóżku z delikatnym światłem przyda się nie tylko podczas czytania książeczek na dobranoc, ale i  ułatwi maluszkowi zaśnięcie. Świetnym rozwiązaniem jest lampka, w której możemy sami regulować jasność światła. Większość dzieci boi się ciemności, w takim przypadku dobrze sprawdzi się lampka automatycznie aktywująca się po zmierzchu, która przygasa o świcie. Bardzo popularne stały się też lampki z czujnikiem ruchu, które oświetlą dziecku drogę w sytuacji nocnego wstawania. Możemy umieścić ją w kontakcie lub wybrać wersję na baterię i ustawić w dowolnym miejscu.
Jeśli chodzi o młodsze dzieci, można zainwestować w projektor, który jest źródłem nastrojowego, delikatnego światła, do tego wyświetla na suficie różnego rodzaju obrazki, a do tego pełni funkcję pozytywki. Melodie kołysanek wbudowane w takie projektory wpływają wyciszająco i usypiają nie tylko dzieci… ;)


Oświetlenie dekoracyjne
Według mnie warto zainwestować także w oświetlenie typowo dekoracyjne. Takie lampki tworzą niezwykle miły nastrój i są piękną dekoracją pokoju. Moim faworytem w tym przypadku są kule świetlne, które pokazywałam Wam już w innym poście dotyczącym dekoracji. Fajnym pomysłem są też lampki w kształcie kwiatów, zwierzątek czy reflektorki oświetlające obrazki na ścianie.Wiele z tego typu dekoracji możemy zrobić sami :)


Wybierając oświetlenie, warto pamiętać o kilku rzeczach:
1. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Montując lampkę nalezy zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie kabli oraz odpowiednią wysokość, która nie pozwoli dziecku na łatwe sięgnięcie do niej( mogłoby to skutkować poparzeniem skóry maluszka). Kable można schować za meblami lub zainwestować w specjalne osłonki. Nie wybierajmy stojących lamp, które wykonane są ze szkła.
2. Dobór oświetlenia powinien być uzależniony od potrzeb i wieku dziecka. Do zabawy (oświetlenie ogólne) wybierajmy żarówki, które barwą przypominają naturalne światło dzienne. Ciepłe światło jest łagodne dla oczu, więc sprawdza się również podczas odpoczynku. Przy biurku najlepiej zamontować lampkę o chłodnej barwie, która zapewni  właściwą ostrość widzenia i pomoże się skupić. Dla noworodków i niemowlaków najlepszy jest półmrok, dzięki któremu czują się bezpieczniej. Im młodsze dziecko, tym oświetlenie powinno być delikatniejsze.
Oznaczenia światła żarówki
WW (warm white) – ciepło-biała
CW (cool white) – chłodno-biała
CDL (cool daylight) – dzienna
3. Wybierając lampę do pokoju dziecka, dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby nie gromadziła ona zbytnio kurzu lub pozwalała na łatwe jej wyczyszczenie. Jest to szczególnie istotne, kiedy nasze dziecko jest alergikiem.
4. Odpowiednie ustawienie lampki przy biurku dziecka ma ogromne znaczenie. Jeśli wasze dziecko jest praworęczne, lampka powinna znajdować się po lewej stronie. Jeśli leworęczne, lampkę należy ustawić po stronie prawej. Dzięki temu dziecko nie będzie zasłaniało sobie światła podczas czytania czy pisania.


2 komentarze:

  1. Ale piękne są takie oświetlenia :) i zrobione pięknie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. My właśnie urządzamy pokój na przyjście naszego synka. To nasze pierwsze dziecko więc mocno staramy się, by wszystko było jak należy. Lampy są bardzo ważne muszą pasować do dziecięcego pokoiku. Widziałam fajne lampy na https://kupujlampy.pl/11_kidslamp te misie, króliczki i gwiazdki skradły moje serce. Planujemy z mężem zamówić 2-3 takie lampy do pokoju ;) Nie widziałam nigdzie takich.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Dziecięce Inspiracje , Blogger