×

Co powinien wiedzieć każdy przedszkolak

   Na forach internetowych czy na rodzicielskich grupach wsparcia na Fb bardzo często padają pytania typu:  Co powinien umieć przedszkolak? Co powinien wiedzieć czterolatek? Co robić kiedy trzylatek nie zna kolorów?
   Rodzice martwią się, że ich kilkuletnie dzieci nie potrafią liczyć do stu, nie znają alfabetu, nie znają planet, kontynentów czy nie potrafią jeszcze pisać. Prawdopodobnie nie byłoby w tym żadnego problemu, gdyby nie presja otoczenia. Gdyby nie fakt, że trzyletnia córka kuzynki recytuje jednym tchem Pana Tadeusza albo chłopiec z przedszkolnej grupy naszego dziecka mówi biegle po niemiecku. 

  W wielu poradnikach dla rodziców i na portalach dziecięcych znajdujemy najróżniejsze wytyczne, tabelki z normami i informacjami co w danym wieku dziecko powinno już potrafić. Czy jeśli umiejętności i wiedza dziecka nie przekładają się na dane z tabeli to zaczyna się problem? Oczywiście! Ale to tylko problem z szablonowymi wytycznymi!
  Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i nie należy tak się wszystkim  zamartwiać. Nie trzeba wymagać od dziecka wszystkich umiejętności  i wiedzy na każdy temat. 

Są jednak rzeczy, o których każdy przedszkolak powinien wiedzieć:
 • Powinien wiedzieć, że jest przez nas kochany. Zawsze, wszędzie, najmocniej na świecie, bez względu na wszystko!
 • Powinien wiedzieć, że zawsze może nam zaufać i zawsze może na nas liczyć. Że zawsze będziemy obok, zawsze go wysłuchamy i nigdy nie zbagatelizujemy jego problemu.
 • Powinien wiedzieć, że w niego wierzymy. Nawet kiedy coś mu nie wyjdzie, to nigdy w niego nie zwątpimy, nie będziemy wytykać błędów ani krytykować go!
 • Powinien wiedzieć, że może się śmiać, wygłupiać, opowiadać niestworzone historie, przebierać się i wcielać w najróżniejsze role. Może kolorować słońce na zielono i rysować kota z sześcioma łapami.  Może rozwijać swoją wyobraźnię bez najmniejszych ograniczeń!
 • Powinien wiedzieć, że może odkrywać świat . Powinien wiedzieć czym jest skakanie po kałużach, taplanie się w błocie, łowienie ryb, zbieranie jabłek i jedzenie malin prosto z krzaka.
 • Powinien wiedzieć, że będziemy wspierać go w rozwijaniu zainteresowań. Jeśli fascynują go planety, dinozaury czy zwierzęta leśne, to nie będziemy go zmuszać do nauki języka hiszpańskiego, baletu czy zajęć szachowych.
Są też rzeczy, o których powinni wiedzieć  wszyscy rodzice takich maluszków:
 • Powinni wiedzieć, że każde dziecko rozwija się indywidualnie, że każde dziecko w swoim własnym czasie zaczyna siadać, chodzić, gaworzyć czy mówić. Nie przyspieszajmy tego na siłę.
 • Powinni wiedzieć, że według naukowców najbardziej utalentowane na świecie dzieci to szczęśliwe dzieci. Dzieci mające szczęśliwe, beztroskie dzieciństwo i  szczęśliwych, kochających je rodziców.
 • Powinni wiedzieć, że dzieci najbardziej na świecie potrzebują nas – mamy i taty. Nie są im potrzebne najnowsze zabawki, laptopy, gry komputerowe, codzienne zajęcia baletu czy piłki nożnej. Dzieci potrzebują być blisko rodziców. Potrzebują przytulania, całowania, wspólnych zabaw i wygłupów, czytania bajek, rozmawiania, ale też wspólnego sprzątania czy gotowania (nawet jeśli ma to trwać kilka razy dłużej).
 • Powinni wiedzieć, że dla dzieci to rodzice są największym autorytetem. Dzieci nas naśladują i biorą z nas przykład. Nie dziwmy się więc, kiedy zobaczymy w tych małych istotkach odzwierciedlenie naszych zachowań.
 • Powinni wiedzieć, że według badań największy wskaźnik IQ i najwyższe osiągnięcia w nauce wykazano u dzieci, którym rodzice czytali dużo książek.  Nie tablety, audiobooki, urządzenia przenośne, tylko mama i tata. Ogromnie ważną role odgrywają tu nie tylko wartościowe książki, ale przede wszystkim  wspólny, niezwykle cenny dla rodziny czas.
    Okres przedszkolny to czas szybkiego rozwoju emocjonalnego, psychicznego, intelektualnego i fizycznego dziecka. Taki maluch już nabył podstawowe umiejętności, a teraz zdobywa kolejne, umożliwiające mu poznanie otaczającego świata.  
Nie zapominajmy jednak, że każde dziecko jest indywidualistą, rozwija się w swoim tempie i nie wolno nam stosować wobec niego sztywnych książkowych reguł. 

3 komentarze:

 1. A ja już się spodziewałam kolejnych bzdurnych wytycznych :) Fajnie i mądrze napisane :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No wkoncu madrze napisane,ten wyścig szczurów w pisaniu co to moje dziecko umie .....denerwujące jest.Kazde dzievko jest inne-kazde tak jak napisałaś trzrba by wiedzialo ze sie3je kocha by yo czulo💝brawa wielkie za ten wpis udostępnie go i siebie bo warto!!!monika Flok

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Dziecięce Inspiracje , Blogger