×

Dlaczego warto mieć w domu psa?


Neska jest z nami od dziewięciu lat, kupiliśmy ją kiedy jeszcze nie było Julcia na świecie. Bez wątpienia jest bardzo ważnym członkiem naszej rodziny, naszym przyjacielem i ukochaną towarzyszką zabaw Julusia. Nie da się ukryć, że nie robi nam nim zbyt dużego wrażenia, ponieważ zna ją od pierwszych dni swojego życia i to naturalne, że piesek jest z nami. Kiedy rysuje naszą rodzinę, na kartce zawsze jest: Julcio, Mama, Tata i Nesia. Juluś ją uwielbia i to z ogromną wzajemnością. 
    Myślę, że wiele dzieci marzy o własnym zwierzątku i z pewnością wielu rodziców nie raz słyszało prośby o przygarnięcie czy zakupienie pieska. Oczywiście decyzja o posiadaniu czworonoga nie może być podjęta zbyt pochopnie i powinna być przemyślana. 
Ja widzę zdecydowanie więcej argumentów za posiadaniem psa w domu, dlatego chętnie się nimi podzielę :)

Pies jest doskonałą pomocą domową
Sprawdzi się jako niania - z pewnością powiadomi nas kiedy maluszek się obudzi i będzie wołał  rodziców. Poinformuje nas też kiedy za drzwiami będzie dzwonił sąsiad i z pewnością nie przeoczy listonosza! 
Wesprze nas też podczas sprzątania po posiłkach, szczególnie kiedy dziecko zaczyna poznawać stałe pokarmy i jedzenie znajduje się na stole, pod stołem, pod krzesełkiem, na kanapie…dosłownie wszędzie. Mając czworonoga, rzadziej korzystamy z odkurzacza i zmiotki ;)

Zachęca do aktywności fizycznej
Mając w domu psa jesteśmy wręcz zmuszeni do codziennego spacerowania. I nie przeszkodzi w tym mróz, wiatr czy deszcz. Bez względu na wszystko mamy zapewnioną codzienną porcję świeżego powietrza i to kilka razy w ciągu dnia :) Nawet jeśli nie chcemy wychodzić z małymi dziećmi z domu w wyjątkowo chłodne dni, to rodziców spacer nie ominie. Pies jest też świetnym towarzyszem zabaw. Nie tylko chętnie pogania się z dziećmi, ale też zagra w piłkę, przyniesie rzucony patyk, pobawi się w chowanego, a nawet potowarzyszy maluszkowi podczas skakania po kałużach :)

Jest wspaniałym towarzyszem  i przyjacielem rodziny
Zawsze czeka na nas i cieszy się kiedy wracamy do domu. Chętnie przytuli i ogrzeje w zimne dni. Okazuje ogromną miłość wszystkim członkom rodziny i potrafi odwdzięczyć się za okazane serce. A kiedy potrzebujesz porozmawiać z kimś czy wyżalić się, pies zawsze Cię wysłucha, oszczędzając przy tym zbędnych komentarzy :) 

Uczy dzieci odpowiedzialności i dbania o kogoś innego niż o siebie
Psy, jak wszystkie inne zwierzęta domowe potrzebują opieki, troski, uwagi i to właśnie powinniśmy uświadomić dzieciom. Już najmłodsi mogą uczestniczyć w przygotowaniu posiłku dla zwierzaka, mogą podać miskę z wodą, wytrzeć łapy po spacerze, pomóc podczas kąpieli czy wyczesywania psa. Posiadanie takiego przyjaciela w domu uczy odpowiedzialności, empatii, uświadamia dzieciom, że pies podobnie jak człowiek potrzebuje nie tylko wody i jedzenia, ale również własnego miejsca do spania, odpowiedniej porcji zabawy i przytulania. Nie bez znaczenia jest tu rola nas, rodziców - angażujmy dzieci do opieki na czworonogiem. 

Uspokaja, likwiduje stres, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i daje dużo radości
Od dawna mówi się o terapeutycznym wpływie psa nie tylko na dziecko, ale na wszystkich członków rodziny. Taki zwierzak bardzo często jest lekiem na wszelkie zło. Pocieszy, wysłucha, wesprze kiedy się boimy i kiedy czujemy się samotni. Zawsze jest chętny do zabawy, dzięki czemu każdego dnia daje nam wszystkim dużo radości!

Dodaje dziecku wiary w siebie
Kiedy dzieci pomagają przy opiece nad czworonogiem, kiedy czują się odpowiedzialne za swoje zwierzątko, są wtedy dumne ze swoich osiagnięć, pewniejsze siebie i rośnie ich samoocena. 
Udowodniono również, że psy pomagają dzieciom w nauce czytania i pisania. Dziecko czytając książkę w towarzystwie swojego czworonożnego przyjaciela nie jest narażone na stres i nie czuje tremy, jakiej może doświadczać np. podczas czytania przy całej klasie. Pies go nie poprawia, nie ocenia i nie pospiesza, w zamian za to cierpliwie i z zainteresowaniem wysłuchuje wszystkiego co dziecko ma do powiedzenia. 

Dzieci żyjące z psami mniej chorują
Clinical&Experimental Allergy przedstawiło badania naukowców, którzy udowodnili, że dzieci wychowujace się z psami są bardziej odporne na infekcje, łagodniej je przechodzą i są o 50% mniej narażone na rozwój alergii i astmy. 
Do podobnych wniosków doszli badacze Fińskiego Szpitala Uniwersyteckiego w Kuopio, twierdząc, że organizmy niemowląt mieszkających z psami, są od samego początku stymulowane do rozpoznawania i walki z wirusami, bakteriami i alergenami. 

Myślę, że zalet posiadania psa w domu jest znacznie więcej :) 

5 komentarzy:

 1. Jaka piękna ta Wasza Neska!!! My mamy Adolfa - jamnika :p

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się, że warto mieć zwierzę w dom. Moja córka stała się bardzo samodzielna a broniłam się przed psiakiem na wszystkie możliwe sposoby. Nie udało się. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jak już ma się psiaka w domu, to dopiero wtedy docenia się go :) Ja czekam, aż Julcio zacznie wychodzić z Nesią :)

   Usuń
 3. Pieska nie mamy - jeszcze. Ale mieszka z nami chomik, świnka miejska i wiewiórka! ;P

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Dziecięce Inspiracje , Blogger