×

3 domowe eksperymenty, które zachwycą nie tylko dzieci


Za każdym razem kiedy na zewnątrz pada deszcz, kiedy jest plucha i nic nie zachęca nas do wyjścia na zewnątrz, zastanawiam się co ciekawego możemy porobić w domu. Kredki, farby, planszówki i książeczki mamy na codzień, dlatego w ostatni weekend postawiłam na eksperymenty :)
To nie tylko świetna zabawa i okazja do rodzinnego spędzenia czasu, ale to też aktywność, która wzbudza w dziecku ciekawość, rozwijają wyobraźnię, kreatywność, a przede wszystkim dostarczają niesamowitych wrażeń - nie tylko dzieciom :)

Zobaczcie trzy bardzo proste eksperymenty, do wykonania których wcale nie potrzebujecie skomplikowanych produktó. Ja miałam wszystko w domu :)

Lampa wulkaniczna

To pomysł na zabawę zaczerpnięty z kart Wydawnictwa Sierra Madre "Eksperymentuj z dzieckiem". My nie mogliśmy się zdecydować na jeden kolor lampy, więc zrobiliśmy trzy: żółtą, zieloną i niebieską :)

Do wykonania lampy potrzebujemy:

 • szklanek lub butelek przezroczystych,
 • oleju,
 • wody,
 • barwnika spożywczego,
 • tabletek musujących (np. wapno, magnez, witaminy)
 • latarki.

Do wysokiej szklanki (lub butelki) wlewamy wodę na około 1/5 wysokości. Do wody dodajemy kilka kropel barwnika spożywczego, całość mieszamy, a następnie dodajemy olej. Do mieszaniny wrzucamy tabletkę musującą i obserwujemy jak pastylka zmienia kolorową wodę w fascynującą lawę.
Już na tym etapie jest bardzo ciekawie. A podświetlając szklankę od spodu latarką, możemy cieszyć się olsnniewajacą lampką wulkaniczną.Słodka tęcza na talerzu

Tym eksperymentem chciałam zaskoczyć Julcia i  niestety nie udało mi się. Kiedy zobaczył Skittlesy i szklankę z wodą już wiedział, co przygotowałam. Powiedział tylko Na angielskim robiliśmy taką tęczę! A kiedy pytam co było na angielskim, to zawsze mówi, że NIC :) Pomimo tego, że doskonale znał ten eksperyment, to bardzo chętnie powtórzył go ze mną w domu. I tym razem to on tłumaczył, co po kolei trzeba zrobić. 

Do wykonania tęczy potrzebujemy:

 • 1 opakowania cukierków Skittles,
 • 1/4 szklanki ciepłej wody,
 • talerza.

Kolorowe cukierki układamy naprzemiennie wokół talerza, tak aby tworzyły koło. Następnie delikatnie wlewamy zawartośc szklanki na środek talerza i obserwujemy jak ciepła woda rozpuszcza drażetki. Rozpuszczony i rozpływajacy się barwnik tworzy tęczę. 
Bardzo prosty, szybki i efektowny eksperyment :)Musujący  balon

To najłatwiejszy eksperyment, znaleziony również na kartach Sierra Madre. Jest prosty, ale naprawdę bardzo podoba się dzieciom.

Do jego wykonania potrzebujemy:

 • balonu,
 • butelki,
 • pastylki musującej.

Do butelki wlewamy wodę i wrzucamy do niej pastylkę musującą. Następnie szybko nakładamy na szyjkę buteli balonik i obserwujemy jak gaz powstały z połączenia pastylki i wody pompuje nasz balon.To dopiero początek naszej zabawy z eksperymentami. Zamierzamy jeszcze dużo wypróbować i z pewnością pochwalimy się efektami :)
1 komentarz:

 1. Magdalenka mama Hani21 marca 2017 16:05

  Rewelacja! Już wiem co robimy w weekend!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Dziecięce Inspiracje , Blogger