×

Rowerek biegowy dla dziecka - jak wybrać?


Rowerek biegowy zazwyczaj jest jednym z pierwszych prawdziwych pojazdów dziecka. Został stworzony z myślą o maluszkach, które jeszcze nie są gotowe na rowerek z pedałami, a marzą o własnym jednośladzie :)

Zanim dokonamy zakupu pierwszego rowerka biegowego, powinniśmy dowiedzieć się na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy jego wyborze.

Rodzaje rowerków biegowych
W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć różnego rodzaju rowerki biegowe. Już wchodząc na stronę http://www.urwis.pl/zabawa-na-zewnatrz/sport/rowerki, można zobaczyć pojazdy wykonane zarówno z drewna, jak i metalu. Czym się różnią od siebie poza wyglądem?
Drewniane rowerki są przede wszystkim lżejsze, gdyż wykonane są z wytrzymałego drewna, jednak mają znacznie mniejszą możliwość regulacji wysokości siodełka, a zatem starczają na krócej.

Koła piankowe czy pompowane?
Kolejną różnicą w rowerkach jest rodzaj zastosowanych kół. Można kupić piankowe lub pompowane. Czym się różnią? Piankowe są lżejsze, nie trzeba ich pompować, są odporne na przebicie i czynniki zewnętrze. Rowerki z takimi kołami są też znacznie tańsze, ale głośniejsze. Z kolei gumowe sprawdzają się w terenie – mają większą przyczepność i amortyzację, ale kosztują więcej. Myślę, że młodszym dzieciom lepiej jest wybrać koła piankowe, a starszym – pompowane.

Jakiej wielkości rowerek kupić?
Na rowerku biegowym jeździć mogą już 18-miesięczne dzieci. Jednak nie powinniśmy się kierować tylko i wyłącznie wiekiem, a nawet – wzrostem. Liczy się długość nóżki. Dzieci po tym, jak usiądą na siodełku muszą sięgać stopami do ziemi. Jak zmierzyć długość nogi? Należy postawić dziecko w bucikach przy ścianie, włożyć mu książeczkę pomiędzy nóżki i zmierzyć odległość od podłogi do grzbietu książki.

Rowerek z hamulcem, czy bez?
Niektóre rowerki biegowe wyposażone są w hamulce. Jednak czy zawsze jest konieczność jego kupowania? Z pewnością u młodszych dzieci nie, gdyż te nie osiągają dużych prędkości, a hamują stopami. Ponadto dwulatek może mieć problem ze skupieniem się i na nóżkach, i na rączkach. Hamulec przyda się starszym dzieciom, które osiągają wyższe prędkości i dzięki niemu mogą skrócić drogę hamowania, a także – oszczędzić podeszwy w bucikach.

Blokada kierownicy i podstawa na nóżki w rowerach biegowych
W niektórych rowerkach producenci montują blokadę kierownicy, aby uniknąć nagłego skrętu w czasie szybkiej, dynamicznej jazdy. Czy warto postawić na takie rozwiązanie? Raczej nie, bowiem taki system zmniejsza zwrotność rowerka, trudno nim manewrować. Poza tym, jeśli dziecko upadnie, to może nadziać się na sterczącą kierownicę.
Są również dostępne rowerki z podstawą na nóżki. Nie służy ona oczywiście stawaniu na niej, ale ma być podporą dla nóg podczas szybkiej jazdy. Prawda jest jednak taka, że nawet starsze dzieci rzadko z niej korzystają – po prostu podnoszą nóżki.

Zalety rowerków biegowych
Dlaczego warto kupić dziecku taki rowerek? Przede wszystkim dlatego, że dziecko nie korzysta na nim z pedałów, a więc ćwiczy umiejętność utrzymywania równowagi i koordynację ruchową. Jazda na rowerku biegowym rozwija u dziecka orientację przestrzenną, ocenę odległości od przedmiotów, przewidywanie, co się może zdarzyć i ułatwia naukę jazdy na rowerku klasycznym.

3 komentarze:

 1. Na jak długo taki rowerek biegowy starcza?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rowerki biegowe, w zależności od modelu przeznaczone są dla dzieci od 2 do 5 lat.

   Usuń
 2. Rowerek biegowy to wielkie wydarzenie w życiu dziecka. Niektórzy najmłodsi są w stanie opanować swój pierwszy jednoślad już w okolicach 1 roku życia, ale przy założeniu, że dziecko pewnie stawia kroki. Zdarza się, że niektórzy rodzice czekają do okolic 18 miesiąca tak „dla pewności”.

  Osobiście na początku stawiam na koła piankowe - zdecydowanie mniej zachodu :) Później, jak dziecko już się trochę oswoi i faktycznie się mu spodoba, to warto rozważyć pompowane. Przydatne kompendium wiedzy!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Dziecięce Inspiracje , Blogger