×

Najpiękniejsze książki dla dzieci - wyjątkowe nowości i niezapomniana klasyka!


Ja wiem, że dzieci kochają zabawki i nie może ich zabraknąć pod choinką czy w worku Mikołaja. Ale zachęcam Was też do podarowania dziecku innego prezentu, takiego który zapewni znaczniej więcej emocji niż niejedna zabawka, zabierze dziecko w wyjątkową podróż i dostarczy mu niezapomnianych wrażeń, a co równie ważne - będzie okazją do spędzenia czasu razem z mamą i tatą! Sięgnijcie po książki!

Specjalnie na ten czas przygotowałam dla Was zestawienie książek dla dzieci, które nie tylko będą pięknym prezentem świątecznym, ale też będą upominkiem, który nie zostanie rzucony w kąt i maluszki nie raz do niego będą wracały.

Nie przez przypadek zaczynam od Dzieci z Bullerbyn - mojej ukochanej książki z dzieciństwa, którą teraz czytam synkowi. 
Wydawałoby się, że jest to książka skierowana dla starszych dzieci, a my jesteśmy najlepszym przykładem tego, że nawet przedszkolaki pokochają opowieści o chłopcach i dziewczynkach z Bullerbyn. 
My zaczęliśmy od książki "Bullerbyn.Trzy opowiadania"- było to rok temu, Julcio miał wtedy cztery latka. Wydawało mi się, że na pełne wydanie książki jest jeszcze za mały, a ja już bardzo chciałam zapoznać go z Lasse, Bosse, Olle, Brittą, Lisą, Anną i małą Kerstin.
"Bullerbyn.Trzy opowiadania" to jak sam tytuł wskazuje trzy opowieści: Wiosna w Bullerbyn, Dzień Dziecka w Bullerbyn i Boże Narodzenie w Bullerbyn. Przeczytaliśmy książkę w trzy wieczory, a wracaliśmy do niej jeszcze kilkanaście razy, a może i więcej. Juluś zna nawet na pamieć niektóre dialogi :) Dużo obrazków, cudna grafika i jeszcze piękniejsza treść - nic dodać, nic ująć.
Zostały też wydane książki z pojedynczymi opowiadaniami o dzieciach z Bullerbyn, dokładnie tymi samymi, od których my zaczynaliśmy.
Po roku znajomości pierwszych przygód dzieci z małej wioski przyszedł czas na pełne wydanie książki i my wybraliśmy to najpiękniejsze - Dzieci z Bullerbyn z cudownymi ilustracjami Magdaleny Kozieł-Nowak.

Opowiadania o dzieciach z Bullerbyn znajdziecie tutaj:
Dzieci z Bullerbyn - najcudowniejsze wydanie!

Nie trudno się domyśleć, że jestem ogromna fanką Astrid Lindgren - najpierw "Dzieci z Bullerbyn", teraz Pippi Pończoszanka. Ale jak można o nich nie wspomnieć? To ponadczasowe, bardzo radosne, zabawne i niejednokrotnie wzruszające opowiadania!
Przygodę z Pipii zaczęliśmy od bardzo kolorowej, pełnej dużych obrazków książki "Czy znasz Pippi Pończoszankę". Nie musiałam namawiać Julcia do słuchania opowiadań o rudowłosej dziewczynce - pokochał ją tak ja, a każdy wieczór spędzony z Pippi gwarantuje nam masę śmiechu i radości.

Opowiadania o zabawnej Pippi znajdziecie tutaj:
Czy znasz Pippi Pończoszankę? - polecam szczególnie na początek :)
Pippi Pończoszanka - wydanie kolekcjonerskie
Przygody Pippi
Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy
Pippi się wprowadza i inne komiksy

Kiedy byłam małą dziewczynką rodzice czytali mi bardzo dużo książek, ale jak każde dziecko bardzo lubiłam też oglądać bajeczki w telewizji. Kiedyś nie było tylu kanałów z bajkami dla dzieci i każda wieczorynka była czymś wyjątkowym. A wieczorami królowały: Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Kubuś Puchatek czy Reksio - do dziś mam do nich ogromny sentyment.
Mój synek też już zna bohaterów mojego dzieciństwa i poznał ich nie tylko w telewizji, ale też w pięknie wydanych książkach.
Misia Uszatka kupiłam kiedy Julcio był jeszcze w moim brzuchu :) Przygody Bolka i Lolka uwielbia - sam mówi, że chłopcy są jak on i Adaś - synek mojej siostry :) Przeczytaliśmy już wszystkie książki o Bolku i Lolku jakie zostały wydane i czekamy na kolejne!

Klasyki naszego dzieciństwa w książkowych wydaniach znajdziecie tutaj:
Miś Uszatek - wydanie specjalne z najcudowniejszymi ilustracjami!
Nowe Przygody Bolka i Lolka - Domowi odkrywcy
Nowe Przygody Bolka i Lolka - łowcy tajemnic
Nowe Przygody Kubusia Puchatka
Reksio. Dobranocka wszech czasów
Reksio. Encyklopedia

Wracając do Astrid Lindgren - niewątpliwie wyjątkowej autorki dziecięcych powieści, zachęcam Was do poznania innych, może mniej znanych książek, ale równie cudownych.
Szczególnie zachęcam Was do otwarcia "Przygody Astrid - zanim została Astrid Lindgren", dzięki której poznacie dzieciństwo autorki, jej rodzinę, otoczenie i zabawne przygody.

Mniej znane, a równie wyjątkowe książki Astrid Lindgren:
Przygody Astrid - zanim została Astrid Lindgren - tu autorką książki nie jest Astrid, za to jest jej bohaterką
Lotta.Trzy opowiadania
Lotta z ulicy Awanturników
Przygody dzieci z ulicy Awanturników
Ach, ten Emil
Przygody Madiki z Czerwcowego Wzgórza

Przypuszczam, że część z Was może jeszcze nie znać książek Rose Lagercrantz - my sami dopiero je poznajemy - a z pewnością warto zwrócić na nie uwagę.
Autorka (pochodząca również ze Szwecji) napisała całą serię książek o małej, dzielnej dziewczynce Duni. To historie o uczuciach i przeżyciach bliskich dziecku, opowiedziane z jego perspektywy. Prosty język, wartościowa treść i świetne rysunki zachwycą i dzieci i dorosłych.

Opowieści o Duni znajdziecie w książkach:
Moje szczęśliwe życie
Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa
Do zobaczenia następnym razem
Moje serce skacze z radości

Każdy z nas zmaga się z najróżniejszymi emocjami, a dla dzieci ich rozumienie i co więcej - zmierzenie się z nimi nie zawsze jest łatwe. Z pomocą przychodzą bajki Wojciecha Kołyszko I Jovanki Tomaszewskiej - książki, spośród których każda skupia się na innej emocji i wyjaśnia, w jaki sposób sobie z nią radzić. Dzieci, zapoznając się z serią, dowiedzą się, czym są radość, zazdrość, złość, wstyd, smutek oraz strach i do czego są potrzebne. 

Wśród książek o emocjach znajdziecie:
Strach i Pogromca Potworów
Radość i wyspa Hop-Siup
Smutek i zaklęte miasto
Zazdrość i wyścigi żółwi
Wstyd i latający śpiwór

Każdy rodzic w pewnym momencie staje przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest wytłumaczenie dziecku skąd się wzięło. Chyba już nikt nie mówi dzieciom, że przyniósł je bocian albo zostały znalezione w kapuście?! Ja pamiętam kiedy Julcio po raz pierwszy zapytał mnie, skąd się wziął, a ja odpowiedziałam, że z miłości - nie skłamałam, a jemu taka odpowiedź wystarczyła. Wiem jednak, że niedługo temat wróci i już przygotowuję się do tej rozmowy, a pomagają mi w tym książki dla dzieci:)

Skąd się biorą dzieci? Czyli książki ułatwiające rodzicom "trudne rozmowy":
Zuza chce mieć dzidziusia
Horror!Czyli skąd się biorą dzieci?
Powiedz mi, skąd się biorą dzieci
Skąd się "nie" biorą dzieci
Skąd się biorą dzieci? Marcin Brykczyński
Jeśli bocian nie przyleci, czyli skąd się biorą dzieci

"Jak tata się z nami bawił", "Jak mama została Indianką" i "Jak tata pokazał mi wszech świat" to trzy książki opowiadające o Ulfie, zwyczajnym chłopcu, z którym może się utożsamiać nie jeden przedszkolak i jego rodzicach. Relacje rodzinne jakie poznajemy w książce zapewniają dużo wzruszeń, dużo miłości i dużo radości.

Książeczki o Ulfie znajdziecie tutaj:
Jak tata się z nami bawił
Jak mama została Indianką
Jak tata pokazał mi wszechświat

Dwie równie piękne książki, o niesamowitej więzi i ogromnej miłości:
"Miłość" - pełna ciepła, humoru i przepięknych ilustracji opowieść o miłości macierzyńskiej. Każda strona przedstawia sytuacje z życia codziennego rodziny i odkrywa prostą prawdę - miłość mamy do dziecka jest bezwarunkowa!
"Moja młodsza siostra" to opowieść o więzi rodzeństwa - zabawna, wzruszająca i bardzo subtelna!

Książeczki znajdziecie tutaj:
Miłość
Moja młodsza siostra

Jeśli szukacie wyjątkowych książek obrazkowych to polecam moją ulubioną serię  - "Rok w ....".
Rok w lesie, Rok w Krainie Czarów, Rok w przedszkolu, Rok na wsi i Rok w mieście - duży format, piękne, barwne ilustracje i masa szczegółów ukazana w każdym miesiącu roku sprawiają, że wracamy do książek bardzo często, za każdym razem odkrywając w nich coś nowego.
Mamy całą serię, ale najbardziej lubimy "Rok w lesie" - to jedna z ulubionych książek Julcia od prawie dwóch lat, choć ostatnio na czasie jest też u nas "Rok w Krainie Czarów". Polecam wszystkie!

Seria książek "Rok w ...":
Rok w lesie
Rok w Krainie Czarów
Rok w przedszkolu
Rok na wsi
Rok w mieście

Pierwszą książeczkę z serii Mamoko Juluś dostał  w zeszłym roku od mojej koleżanki.To był wspaniały prezent, ponieważ synek nie tylko uwielbia książki, ale tez bardzo lubi te obrazkowe - z dużą ilością drobnych szczegółów. I tak od zeszłego roku, przynajmniej raz w miesiącu otwieramy "Miasteczko Mamoko" i bawimy się w poszukiwania jego mieszkańców.

Z serii Mamoko ukazało się jeszcze kilka pozycji:
Mamoko 3000
Miasteczko Mamoko
Dawno temu w Mamoko
Mamoko na litery
Mamoko na miasteczko
Mamoko na liczby

Julek bardzo lubi słuchać czytanych przez nas bajek - każdego wieczoru musimy przeczytać przynajmniej jedna książkę i czytamy zdecydowanie więcej niż zalecane 20 minut dziennie. Często jest tak, że po zakończeniu opowiadania słyszę "Mamusiu, jeszcze jedną bajkę, proszę..." i czytamy dalej....Nie ukrywam, że bardzo lubię nasz wspólne wieczory z książką, ale są takie dni kiedy nie mam siły, albo czasu żeby przebierać w kolejnych pozycjach naszej biblioteczki i po przeczytaniu jednej, czy dwóch bajek, sięgam po audiobooki. A najbardziej lubimy te z opowiadaniami Astrid Lindgren:)

Wśród audiobooków z bajkami dla dzieci warto sięgnąć po:
Dzieci z Bullerbyn
Pippi Pończoszanka
Lotta z ulicy Awanturników
Emil i Detektywi
Horror!Czyli, skąd się biorą dzieci 
Mania czy Ania

Nasza biblioteczka dosłownie "pęka w szwach" i stale do niej dokładamy nowe tytuły - a to wszystko dlatego, że uwielbiamy książki, wspólny czas spędzony na czytaniu i bardzo często wracamy do ulubionych opowieści. Juluś z każdej nowej książki cieszy się tak samo jak z zabawki, a czasem nawet bardziej i każda nowa pozycja jest przeczytana. Dlatego już teraz, kilka tygodni przed świętami zamówiłam dla synka książki i wiem, że to będą jedne z najpiękniejszych prezentów :)


Wpis powstał przy współpracy z Natuli, gdzie zaopatrujemy się w wyjątkowe książki 
- nie tylko dla dzieci!Zdjęcie główne - źródło gatherandgrow.co

8 komentarzy:

 1. Fajne zestawienie książek, szkoda tylko e nie mam komu kupić - dzieciaki już duże. Kiedyś z synem czytaliśmy mnóstwo książek

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne książki.. Uwielbiam dzieci z Bullerbyn, jedna z ulubionych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajne książki dla mniejszych i większych dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowne zestawienie, moja corka jeszcze malutka ale na polce już czekają na nią Dzieci z Bullerbyn, Mały Książę, Mikołajek...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak się urodził Juluś to ja już miałam dla niego Misia Uszatka, ale musieliśmy troszkę poczekać z czytaniem takich książek :)

   Usuń
 5. Super 👌 brakuje mi jeszcze ulicy Czereśniowej 😅

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Dziecięce Inspiracje , Blogger