×

Boże Narodzenie, Mikołaj i zima w dziecięcej biblioteczce


Boże Narodzenie to najcudowniejsze święta, jakie obchodzimy w ciągu całego roku. Uwielbiam je i uwielbia je Julek. Tak naprawdę. Przygotowujemy się do nich znacznie wcześniej i w tym roku pierwsze pierniczki piekliśmy już w połowie listopada. Nie da się jednak ukryć, że to grudzień jest tu najważniejszym miesiącem :) 
Pierniczki już schowałam do puszek, na grzejnikach suszą się plastry pomarańczy, zrobiliśmy pierwsze dekoracje - na choinkę i na stół, mamy swój własnoręcznie zrobiony kalendarz adwentowy, a nawet jesteśmy już po świątecznej sesji zdjęciowej! Dużo się dzieje i bez wątpienia można poczuć świąteczny nastrój w naszym domu, choć choinki jeszcze nie mamy. Pomimo wielu zajęć i przygotowań do Bożego Narodzenia nie rezygnujemy z naszego ulubionego wieczornego rytuału, jakim jest czytanie książeczek. Myślę, że nikt nie będzie zaskoczony jeśli napiszę, że w grudniu czytamy książki o świętach, o narodzeniu Jezusa, o Mikołaju i o zimie! Każdego wieczoru jeszcze bardziej nastrajamy się do świąt, odkrywamy tajemnice Mikołaja, czytamy o cudach, o wartościach, o miłości, o rodzinie, o przyjaciołach. Mamy dużo cudnych książek i chętnie Wam je przedstawię!


Świąteczne książki dla dzieci - z Julka biblioteczki


Zbliża się Boże Narodzenie! Czekając na Świętego Mikołaja, Tupcio musi być lepszy i grzeczniejszy! Bo inaczej… dostanie tylko rózgę! Tupcio Chrupcio, podobnie jak inne dzieci, nie zawsze zachowuje się idealnie. Jego mama wie, że Boże Narodzenie to dobry moment, aby pomóc mu stać się lepszym. Jak to robi?
Piękna opowieść o Tupciu Chrupciu i cudowne, barwne ilustracje zachwycą i maluszki i starsze dzieci.
Książkę znajdziesz TUTAJ.

“Dzień dobry. Nazywam się Wesoły Ryjek” – przedstawia się bohater na początku każdej historii. Mały bohater lubi zimę. Wprawdzie czasem nie ma śniegu, ale i tak jest ciekawie: można nauczyć się grać w warcaby, przekonać się, czym tak naprawdę jest domowe ognisko, albo wybrać  się pierwszy raz w życiu do kina. No, ale zimą i tak najważniejsze są Święta, choinka, kolędy i pieczenie pierniczków, na które Wesoły Ryjek ma swój własny przepis!
Książkę znajdziesz TUTAJ.
Boże Narodzenie krowy Zosi
Krowa Zosia i jej orkiestra wybierają się do rodzinnego miasteczka Zosi świętować Boże Narodzenie. Po drodze ich samochód  grzęźnie w śniegu. Na szczęście wkrótce nadjeżdża Pablo, sprzedawca zabawek. Zosia jest nim zachwycona!
Książkę znajdziesz TUTAJ.


Kolejny tom przygód staruszka Pettsona i kota Findusa to jedna z moich ulubionych książek zimowych! To zabawna i bardzo wzruszająca książka o tym, co jest tak naprawdę ważne w święta i… dlaczego tak ważni są dobrzy sąsiedzi.Findus nie może się doczekać Gwiazdki i wszystkich związanych z nią przyjemności: ubierania choinki, gotowania świątecznych pyszności i oczywiście prezentów. Wszystkie atrakcje stanęły jednak pod znakiem zapytania, ponieważ Pettson pechowo zwichnął nogę przed samymi świętami. Nie miał kto pojechać po choinkę, znieść świątecznych ozdób ze strychu i pojechać po świąteczne zakupy. Czy święta się nie odbyły? Ależ oczywiście, że się odbyły! Były to najlepsze święta z prawdziwie świąteczną atmosferą, mnóstwem gości, pysznym jedzeniem i alternatywną choinką.
Książkę znajdziesz TUTAJ.

Niezwykła para przyjaciół tym razem występuje na kartach dłuższej opowieści w świątecznej, albumowej oprawie.
Pettson obiecał swojemu kotu Findusowi, że w Wigilię przyjdzie do niego Mikołaj. Skąd jednak wziąć prawdziwego Mikołaja? A może można go… zbudować? Pettson zajęty budowaniem wynalazku nie zauważa, że Findus czuje się opuszczony. No i do tego ci niezwykli mali goście… Czy Findus dostanie w końcu swojego Mikołaja? I co się tak naprawdę wydarzyło w Boże Narodzenie?
Książkę znajdziesz TUTAJ.


Jak już zapewne wiecie, my uwielbiamy Dzieci z Bullerbyn, a ta świąteczna opowieść należy do tych, które znamy niemalże na pamięć. My poza najpiękniejszych, pełnym wydaniem książki "Dzieci z Bullerbyn" mamy jeszcze "Dzieci z Bullerbyn. Trzy opowiadania" i tu też są świąteczne przygody uroczych dzieci.Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a w maleńkim szwedzkim miasteczku dzieci z zapałem szykują się do nich: wystawiają ptakom snopki owsa, pieką pierniczki i jadą do lasu ściąć cztery choinki – jedną dla zagrody Północnej, jedną dla Środkowej, jedną dla Południowej i jedną dla dziadziusia. W powietrzu unosi się zapach pierników, laku do lakowania prezentów i wszystko jest tak piękne i świąteczne, że aż brzuch może od tego rozboleć. I wreszcie nadchodzi Wigilia…Najbardziej znane polskim dzieciom szwedzkie dzieci – Lasse, Bosse, Olle, Anna, Britta, Lisa i mała Kerstin – wprowadzają nas w klimat szwedzkich świąt, trochę podobnych, a trochę różnych od naszych, ale przede wszystkim przeżywanych przez dzieci z równie wielkim zaangażowaniem, oczekiwaniem i radością. Książkę znajdziesz TUTAJ.

Pewnej wigilijnej nocy Ebenezer Scrooge zostaje nawiedzony przez trzy duchy, które pokazują mu przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. To, co widzi, całkowicie odmienia jego życie…
Czytając książkę wchodzimy w skórę głównego bohatera i przeżywamy święta Bożego Narodzenia jeszcze raz. Możemy zauważyć jak ten dzień świętują inni ludzie i dowiadujemy się jak możemy spędzić Wigilię w przyszłości…
Piękne, nowoczesne wydanie sprawia, że czytelnicy w każdym wieku z przyjemnością sięgną po lekturę, a piękne ilustracje umilą czytanie i pomogą wyobraźni przenieść się do świata fascynujących historii. Polecam te  książkę szczególnie starszym dzieciom.
Książkę znajdziesz TUTAJ.
Święta dzieci z dachów
Pełna tajemnic ilustrowana opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii! Troje dzieci ucieka z domu dziecka, by odszukać ojca jednej z dziewczynek. Na dworcu w Sztokholmie spotykają bezdomnego, który zapomniał, kim jest. Dzieci dowiadują się, że dzięki nim ma szansę odzyskać pamięć, ale muszą do tego doprowadzić w ciągu dwudziestu czterech dni. Na szczęście do pomocy mają Miriam ze sklepu z antykami oraz dzieci z dachów.
Książkę znajdziesz TUTAJ.
Prezent dla Cebulki
Wzruszająca opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Bożego Narodzenia, ale też o każdej innej porze roku!
Zbliża się Boże Narodzenie. Cebulka ma dwa marzenia: dostać pod choinkę rower i tatę. Mama mówi, że rower jest za drogi, i prosi Cebulkę, by wymyślił sobie jakiś inny prezent. Nie wygląda też na to, żeby mama chciała odszukać tatę Cebulki w dalekim Sztokholmie. Cebulka bierze sprawy w swoje ręce – tylko jak daleko można się posunąć, by zdobyć to, czego się pragnie?
Książkę znajdziesz TUTAJ.
Bożonarodzeniowa opowieść z dreszczykiem w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!
Tina to szwedzka dziewczynka, która jak wszystkie niemal dzieci cieszy się na zbliżające się święta i zaczyna się do nich przygotowywać. Coś jest jednak nie tak… Gasną świece adwentowe, nie udają się bułeczki, choinki gubią igły. Dorośli potrafią wszystkie te tajemnicze wydarzenia racjonalnie wytłumaczyć, ale Tina czuje, że mają one swoją wspólną przyczynę. Ktoś stara się doprowadzić do tego, żeby nie odbyły się święta! Kto? I dlaczego? I jak mu przeszkodzić?
Świetnie budowane przez Lottę Olsson napięcie i wyjątkowe ilustracje Benjamina Chauda sprawiają, że książkę czyta się z wypiekami na twarzy.
Książkę znajdziesz TUTAJ.
Wyjątkowe uzupełnienie serii o charyzmatycznej pomocy domowej, (nie)idealnej, lecz niezastąpionej. Cudowana Amelia z pewnością umili zimowe wieczory tym, którzy po przeczytaniu „Wszystkich przygód Amelii Bedelii” wciąż mają ochotę na więcej, a jeśli jeszcze nie znacie najzabawniejszej pomocy domowej na świecie, to jest akurat okazja, żeby ją poznać w świątecznej aranżacji :) Zaproście Amelię na święta, niech wprowadzi odrobinę (nie)porządku i (nie)kontrolowanego chaosu.
Książkę znajdziesz TUTAJ.
Siedem bajek pełnych ciepła, mądrości i poczucia humoru o Świętym Mikołaju i jego świecie. Każda bajka ma jako temat jedną z tajemnic Świętego Mikołaja: fabrykę zabawek, latające renifery, życie codzienne Świętego Mikołaja, mieszczenie się milionów prezentów na magicznych saniach, od czego zależą prezenty otrzymywane przez dzieci, czy są dzieci, które widziały Świętego Mikołaja i to jak Święty Mikołaj związany jest z tradycją Bożego Narodzenia.My jesteśmy już po trzech bajeczkach i nie możemy doczekać się kolejnych! Książkę znajdziesz TUTAJ


Zima na ulicy Czereśniowej
Jedna z najpopularniejszych książek obrazkowych dla dzieci. Znamy już lato i jesień, a zimę mamy od niedawna i jest równie wspaniała jak pozostałe części serii. Każda strona tej książki to barwna, pełna szczegółów i postaci ilustracja przedstawiająca fragment miasta. Na kolejnych rozkładówkach odnajdujemy tych samych bohaterów w różnych miejscach i momentach dnia. Wypatrywanie ich i układanie opowieści o ich przygodach to wciągająca zabawa na długie godziny.Nadeszła zima. Wszyscy szykują się do świąt Bożego Narodzenia: ubierają choinki, kupują prezenty, odwiedzają świąteczny jarmark. Z nieba sypie puszysty śnieg, a dzieci lepią bałwany, zjeżdżają na sankach i toczą bitwy na śnieżki. Ten wspaniały zimowy dzień pełen jest drobnych zdarzeń.
Książkę znajdziesz TUTAJ.

Zbliżają się Święta. Młody prosiak Rufus, za radą starego knura, ucieka z transportu do rzeźni. Niedługo potem spotyka równie bezdomną kotkę. Razem zasiedlają opuszczoną chatę, gdzie jak się okazuje, mieszkają jeszcze dwie myszy. Ale lista lokatorów niebawem znacznie się powiększy – ich chata zacznie pękać w szwach! Przyjaciele przygotowują się do Świąt, korzystając z książki Święta w naszym domu, bo sami niewiele o nich wiedzą.
Zabawna, filozofująca opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!
Książkę znajdziesz TUTAJ.

Wszystko zaczyna się całkiem zwyczajnie. Niedługo Boże Narodzenie. Dzieci, jak co roku, piszą listy do Świętego Mikołaja z prośbą o wymarzone prezenty. Święty Mikołaj starannie przygotowuje podarki dla najmłodszych. Wszystko jest już gotowe, gdy wydarza się katastrofa! Prezenty się gubią…I od tego momentu zaczyna się prawdziwa bajkowa opowieść. Opowieść o przyjaźni, wzajemnej pomocy i chęci dzielenia się z innymi, a przy tym wiele fantastycznych niespodzianek.
Książkę znajdziesz TUTAJ.

Autor książki, Tadeusz Kubiak zabiera nas w magiczny świat dziecięcych marzeń i zabaw - wiersze jakie pisze, są doskonałe do wspólnego, rodzinnego czytania, a dzięki rymom i rytmowi łatwo wpadają w pamięć.
Kiedy przyjdzie Pani Zima w białym futrze, konie zaprzęgnięte do sanek zabiorą nas na kulig, a narciarze będą szusować po stokach. W zaciszu domowych pieleszy, słuchając świerszcza grającego za kominem, wyczekujmy świąt Bożego Narodzenia, by zasiąść do wigilijnego stołu. Potem… Wyczekujmy pierwszych oznak wiosny.
Książkę znajdziesz TUTAJ.Gwiazdka Kubusia Puchatka
Na zimowym niebie świeci gwiazdka. Wystarczy ładnie ją poprosić: o gwiazdeczko, o lampeczko, co świecisz na niebie, z tym życzeniem osobiście przychodzę do Ciebie. ...a wtedy spełni ona każde życzenie. Kubuś Puchatek i przyjaciele proszą gwiazdkę o różne rzeczy, ale i tak okazuje się, że najlepszy w spełnianiu życzeń jest ktoś puchaty, kto ma największe serce na świecie.

Nadchodzą Święta
Różnorodna, pełna magicznych ilustracji książka, która pomoże Wam przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia. Znajdziecie tu pięknie ilustrowane baśnie i opowieści o świąteczno-zimowej tematyce m.in. Królową Śniegu, Dziewczynkę z zapałkami, mnóstwo pomysłów na świąteczne ozdoby i dekoracje (szopkę, ozdoby choinkowe), pomysły na kartki i życzenia świąteczne oraz przepisy na pierniczki i bałwanki.Obrazki dla maluchów. Boże Narodzenie
To pierwsza świąteczna książeczka, jaką kupiłam Julciowi. Mamy ją już trzeci rok i wcale się nie nudzi, a Juluś ma do niej wielki sentyment. Przez cały rok trzymam ją w pudełku z dekoracjami, a w grudniu wyjmuję. Zaglądamy do niej prawie codziennie:)A może Wy macie jakieś ulubione książki świąteczne? 
Co jeszcze warto poczytać z przedszkolakiem?

7 komentarzy:

 1. Dużo świetnych propozycji, aczkolwiek myśle, że moją córkę mogłoby zainteresować Boże Narodzenie w Bullerbyn.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ogrom inspiracja, część mamy, ale kilka zapisuje na liste :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świętne zestawienie :-) My jeszcze mamy dużo do nadrobienia :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój Kubulek też uwielbia książeczki i również posiada sporą kolekcję tych związanych ze świętami. U Was odkryliśmy kilka ciekawych pozycji na które chyba się skusimy w tym roku ;) Pozdrawiamy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jesień , zima , Święta to czas czytania książek, tak zawsze mi się kojarzyły Święta i tak zosatło :-)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Dziecięce Inspiracje , Blogger