×

Łóżeczko dostawne - pomysł na bezpieczne, wspólne spanie z dzieckiem!


Urządzanie pokoju maluszka jest jednym z przyjemniejszych etapów oczekiwania na nowego członka rodziny. Urocze mebelki, subtelne dodatki, kocyki, pościel i kolorowe zasłonki zachwycają nie tylko przyszłych rodziców. Doskonale byłoby mieć ogromne mieszkanie, w którym zmieścimy wszystkie wymarzone elementy wyprawki. Co jednak, jeśli przestrzeń nas ogranicza? Co, jeśli mieszkamy w małej kawalerce albo po prostu brakuje miejsca na dodatkowy pokój dla maluszka?

Rozwiązań jest kilka i myślę, że każdy może znaleźć takie, które spełni zarówno oczekiwania rodziców, jak i zaspokoi potrzeby dziecka. Może to być wydzielony kącik w sypialni rodziców czy wolnostojące łóżeczko niemowlęce, ale może to też być coraz bardziej popularna dostawka do łóżka -wygodne rozwiązanie dla rodziców pragnących mieć niemowlę blisko siebie. 

Co-sleeping, czyli rodzinne spanie

Często kiedy maluszek jest jeszcze w brzuchu mamy, przygotowujemy wyprawkę, kupujemy ubranka, wózek i najróżniejsze akcesoria. Urządzamy uroczy pokoik, czy kącik dziecięcy, w którego centralnym punkcie stoi łóżeczko. Kupujemy bajkową pościel, kocyki, ochraniacze na szczebelki i baldachimy. 
A kiedy maleństwo przychodzi na świat, okazuje się, że to wszystko wcale nie było nam potrzebne.
Nowy członek rodziny pojawia się nie tylko w naszych sercach, ale też naszych łóżkach. 
My sami jesteśmy tego najlepszym przykładem! Maleńkie łóżeczko było tylko miejscem zabawy Julcia kiedy podrósł i sporadycznie miejscem, w którym odpoczywał podczas popołudniowych drzemek. 
Są jednak tacy rodzice, którzy od początku wiedzą, że maluszek będzie dzielił z nimi wspólne łóżko i do tego przystosowują swoją sypialnię. Temat wspólnego spania z dzieckiem budzi wiele kontrowersji, podobnie jak długie karmienie piersią czy sama istota rodzicielstwa bliskości. 
Taka forma ma jednak bardzo dużo zalet. To przede wszystkim wygoda dla karmiącej mamy, która nie musi wstawać w nocy z łóżka by nakarmić niemowlę, dzięki czemu jest bardziej wypoczęta, a maluszek spokojny. To jeszcze jedna możliwość na wzmocnienie więzi dziecka z rodzicami, okazja do częstszego przytulania i dodatkowa porcja szczęścia! Już dawno temu udowodniono, że w organizmie mamy, która czuje zapach niemowlęcia wytwarzają się endorfiny, czyli hormony szczęścia.
Zwolennicy wspólnego spania z dzieckiem mogą zdecydować się na zakup większego łóżka czy powiększenia obecnego, jak również mogą wybrać tzw. łóżeczka dostawne, które staną przy ich dużym łóżku.
Takich łóżeczek dostawnych jest coraz więcej na naszym rynku i naprawdę z łatwością można znaleźć takie, które zaspokoi potrzeby i oczekiwania zarówno rodziców, jak i dzieci.


Wspólne spanie, a bezpieczeństwo dziecka


Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii najbezpieczniejszym miejscem do spania dzieci jest wydzielona powierzchnia blisko łóżka rodziców, gdyż tylko ona zmniejsza ryzyko uduszenia i przygniecenia maluszka.
Naukowcy jednak potwierdzają, że rodzicom zdarza się zasnąć z dzieckiem, np. podczas nocnego karmienia i w takich sytuacjach, zaraz po przebudzeniu, dziecko powinno być ponownie odłożone do łóżeczka. Do najbardziej niebezpiecznych miejsc grożących zaklinowaniem, uduszeniem czy uwiezieniem niemowlęcia należą kanapy, sofy i fotele.

AAP zaleca, aby niemowlęta spały na osobnej powierzchni i blisko rodziców, jednak nie określa swojego stanowiska dotyczącego dostawek do łóżeczka, a te wydają się być rozsądnym i wygodnym rozwiązaniem. Nadal nie przeprowadzono badań i nie ma jednoznacznych opinii dotyczących tego, czy spanie w dostawce jest bezpieczne dla dziecka, jednak już istnieją standardy bezpieczeństwa dla tego typu mebli.
Łóżeczko dostawne pozwala być blisko maluszka, jednak w bezpiecznej, komfortowej odległości, która zapewnia zachowanie niezależnej przestrzeni zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Tak forma daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, buduje bliskość i więź z rodzicami, ale też sprawia, że mamy są spokojniejsze i bardziej wypoczęte po nocy.

Decydując się tę formę co-sleepingu, zgodną z wychowywaniem dziecka w rodzicielstwie bliskości, należy pamiętać nie tylko o wybraniu odpowiedniego, bezpiecznego łóżeczka dostawnego, ale też o zwróceniu uwagi na to czy:
 • pomiędzy dostawką, a łóżkiem rodziców nie ma żadnej przerwy i dziury, w którą dziecko mogłoby wpaść,
 • mocowania łóżeczka są odpowiednio naprężone i zamontowane,
 • ciężar dziecka nie przekracza dopuszczalnej wagi,
 • materac w łóżeczko spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa.

Wybór odpowiedniego materaca do łóżeczka dostawnego, jest równie ważny jak zakup bezpiecznego materaca do klasycznego łóżeczka dziecięcego!

Materac musi cechować się odpowiednią jakością i musi spełniać normy bezpieczeństwa, ponieważ to właśnie w okresie niemowlęcym następuje bardzo duży skok wzrostu i rozwoju kręgosłupa dziecka. Warto zauważyć, że kręgosłup dziecka, zaraz po urodzeniu ma kształt litery „C’, a wraz z upływem powoli się prostuje i kształtuje.


Godnym polecenia materacem do łóżeczka dostawnego jest model UNO marki Rucken, który ma wymiar 90cmx40 cm. Warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ :
 • zawiera doskonałej jakości piankę antybakteryjną HR 3532, która minimalizuje ilość bakterii, pleśni i grzybów we wnętrzu materaca,
 • pianka charakteryzuje się wysoką masą – 35kg/m3 i dostosowaną do potrzeb dzieci optymalną twardością (32). Tak wysoka jakość pianki gwarantuje brak odkształceń, doskonałe podparcie nawet w długim okresie użytkowania. Pamiętajmy zawsze pytajmy o jakość (masę pianki). To jest prawdziwy miernik jakości serca materacyka i zdrowego podparcia kręgosłupa!,
 • pianka ułatwia odprowadzanie wilgoci, która może powstać pomiędzy materacykiem, a plecami dziecka, a także jest bardzie przewiewna,
 • lepsza przewiewności materacyka, także dzięki specjalnym pionowym kanalikom oraz dzięki specjalnemu profilowi fali,  
 • pokrowiec z włóknami Tencel jest przyjemny w dotyku, delikatny dla skóry dziecka, doskonale odprowadza wilgoć co sprawia, że sen jest bardzo higieniczny i komfortowy,
 • dzięki wplecionej nici srebra w pokrowiec, wykazuje również właściwości antybakteryjne,
 • pokrowiec Tencel pomaga regulować temperaturę, co jest istotne w przypadku zmniejszenia ryzyka SIDS, 
 • wszyty rewersowo zamek jest bezpieczniejszy, ledwie wyczuwalny i zmniejsza ryzyko uszkodzenia skóry dziecka,
 • dzięki zamkowi 360°, pokrowiec można łatwo zdjąć, wyprać i założyć na nowo, a co więcej, w ten sposób można tez wyprać tylko połowę pokrowca.
Bez względu na to czy zdecydujemy się na łóżeczko dostawne czy osobne łóżeczko dla dziecka w naszej sypialni, zawsze powinniśmy kierować się bezpieczeństwem i komfortem zarówno dziecka, jak i nas rodziców.
Zespół nagłej śmierci niemowlęcej zapewne jeszcze przez jakiś czas będzie tematem, budzącym wiele wątpliwości i obaw, ale już teraz, stosując się do powyższych zaleceń, jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko śmierci bardzo wielu dzieci.13 komentarzy:

 1. Fajny wpis, pomysłowe rozwiązania i piękne fotografie.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna sprawa. Żałuję, że my nie mieliśmy dostawki, kiedy córka była mała. Chcieliśmy kupić, ale nie zmieściłaby się nam, bo mieliśmy malutką sypialnię :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie taka dostawka jest idealna do niewielkich wnętrz :)

   Usuń
 3. Przy pierwszym dziecku stosowaliśmy ten patent, ale i tak kończyło się na tym, że w nocy córka lądowała w naszym łóżku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowne łóżeczka, wreszcie powstają funkcjonalne rozwiązania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny pomysł, choć ja nie korzystałam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiedziałam, że jest tyle rodzajów. Znałam tylko Chicco do tej pory.

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie dostawiane łóżeczka to świetny pomysł i na pewno wygoda dla mamy. Łóżeczko mojego drugiego synka jest przy naszym lozku. Dla mnie jest to duża wygoda, szczególnie podczas nocnego karmienia. :) Ps. Piękne aranżacje :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Rewelacyjny pomysł, duża wygoda :) Ja często zasypiam podczas karmienia, nie zawsze więc odłożę małego do łóżeczka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja miałam dopiero przy trzecim dziecku łóżeczko dostawne i uważam, że to rozwiązanie jest genialne!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Dziecięce Inspiracje , Blogger