×

Jak dbać o oczy dziecka?


Pogoda za oknem nareszcie zaczęła nas rozpieszczać i teraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Jeśli tylko mamy możliwość to podróżujemy, a jeśli nie podróżujemy to spędzamy czas u dziadków w ogrodzie, na spacerach, na hulajnodze i na placu zabaw. 
Cieszy mnie, że nie musimy już spędzać w murach tak dużo czasu, jak zimą, ale wiem też, że wysokie temperatury i mocno grzejące słońce wcale nie są tak bezpieczne, jak przyjemne, dlatego przed każdym wyjściem z domu powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu zarówno dziecka, jak i siebie.

Nie da się ukryć, że większość rodziców pamięta o nakryciu główki dziecka przed wyjściem na słońce i to się bardzo chwali. My już mamy to we krwi. Wiem, że wielu rodziców przed wyjściem z domu zabezpiecza również skórę swojego dziecka kremem z filtrem UV, a czasem nawet specjalnymi ubrankami z filtrem przeciwsłonecznym. Niestety zauważyłam też, że wielu rodziców nie pamięta o ochronie oczu dziecka, a te są o wiele wrażliwsze na słońce niż oczy dorosłych.

Soczewka oka rozwija się do około 12 roku życia. Dzieci mają dużo wrażliwsze oczy niż dorośli, mają szersze źrenice i bardziej przezroczyste soczewki, przez co ich oczka są bardziej narażone na stany zapalne, alergie i bardzo szkodliwe działanie promieni UV.
Zanim dziecko ukończy pierwszy rok życia do siatkówki oka dociera aż 90% promieni UVA oraz 50% promieni UVB. Również, gdy maluszek podrośnie jego wzrok jest narażony na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Do 18. roku życia oczy naszych dzieci otrzymują około 80% dawki całkowitego promieniowania UV,  na jakie narażone są przez całe swoje życie.


Jednymi z pierwszych objawów uszkodzenia wzroku spowodowanego promieniowaniem UV są: zaczerwienienie, pieczenie, szczypanie, swędzenie oczu, ale też uczucie suchości w oku (tak, jakby pod powiekę wpadł piasek).
Jeżeli zaobserwujecie powyższe objawy u dziecka, bądź u siebie, nie czekajcie, a jak najszybciej skonsultujcie się z lekarzem okulistą.

Jak zatem chronić wzrok przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym?
1. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia (10.00-15.00)
2. Pamiętaj, aby założyć dziecku na głowę czapkę z daszkiem lub kapelusz
3. Jeśli dziecko nosi na stałe okulary korekcyjne, wybierz takie, które posiadają filtr UV
4. Zabezpiecz oczy okularami przeciwsłonecznymi blokującymi dostęp promieni UV.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne chronią wzrok. Te zwykłe, bez filtra UV nie tylko nie zabezpieczają oczu, ale sprawiają, że rozszerzone źrenice przyjmują jeszcze więcej promieni, uszkadzając siatkówkę oka i naturalną soczewkę. Przypadkowo kupione, pierwsze lepsze okulary mogą przynieść o wiele więcej szkód niż pożytku. Problem ten dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.Julek ma teraz dwie pary okularów przeciwsłonecznych, które nosi na zmianę. Okularki wybierał sobie sam, kierując się przede wszystkim ich wyglądem, ja jednak zwróciłam uwagę na cechy zapewniające ochronę jego oczu. 

Niebieskie okularki to model Bolt Royal and Green marki Real Kids i są to okulary, które w 100% pochłaniają nie tylko promieniowanie UVA i UVB, ale również UVC, a to dzięki filtrom UV 400. Nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych: bisfenolu A, rtęci, ftalanów, które są szczególnie niebezpieczne, kiedy poddaje się je wysokim temperaturom. Okulary są bezpieczne i wytrzymałe, a to dzięki nietłukącym się poliwęglanowym szkłom. Ich oprawki i zauszniki są nie tylko wygodne i pewnie trzymają się na główce, ale są też odporne na wyginanie i zgniatanie, a to sprawia, że posłużą dziecku dłużej niż jeden sezon. Okulary, które ma Julcio znajdziecie w sklepie z dziecięcymi okularami przeciwsłonecznymi OkulozaurOkularki z czarnymi oprawkami to model Surf - Black Real Kids również ze sklepu Okulozaur. Podobnie, jak wcześniej wspominamy model są bezpieczne i wytrzymałe. Wyposażone są w nietłukące szkła, nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, w 100% pochłaniają szkodliwe promieniowanie UVA, UVB, UVC i co również istotne, nie zniekształcają obrazu. Julek bardzo chętnie zakłada okularki, bo czuje się w nich naprawdę dobrze.
W obu parach okularów można wyjąć szkła z oprawek, i co ważne, szkła wyjmuje się od zewnątrz, dzięki czemu nie ma obaw, że wpadną do środka i uszkodzą oko.
Nie zapominajcie, żeby przed każdym wyjściem na słońce zabrać dla siebie i dla dziecka cienki kapelusz albo czapkę z daszkiem, butelkę wody, bezpieczne, chroniące przed słońcem okulary przeciwsłoneczne. Niech lato będzie takie jak powinno, ciepłe, radosne i przede wszystkim bezpieczne!
7 komentarzy:

 1. Jak mi tylko mała podrośnie,kupujemy odpowiednie okulary. Teraz się tylko bawi, wygina, rzuca gdzie popadnie. Kupiłam bazarowy badziew, żeby ją przyzwyczajać i wyrabiać nawyk. Pracujemy nad tym dalej. Natomiast czapeczki z daszkiem uwielbia, sama sobie wybrała w sklepie i jest happy, że hej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pogoda typowo letnia i wakacyjna - więc też musimy zaopatrzyć się w jakieś dobre, profesjonalne okulary przeciwsłoneczne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz rację, to bardzo ważne żeby dbać o oczy dzieci. My zawsze zakładamy okulary

  OdpowiedzUsuń
 4. Super rady :) Macie bardzo dobre okulary przeciwsłoneczne. Zaraz przejrzę ofertę sklepu i znajdę coś dla moich dzieci

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno nie ma co oszczędzać na odpowiednich okularach dla dzieci, choć wielu rodziców tak tego nie widzi

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety, wielu rodziców nie ma pojęcia jak ważne jest dbanie o czy dziecka i zakup odpowiednich okularów :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobreokulary to podstawa, te z marketu, "bo są ładne" nie mają prawa bytu

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Dziecięce Inspiracje , Blogger