×

Efekt Domina - wzruszajaca książka, która uczy empatii


  Dzieci rozumieją więcej niż nam się wydaje, trzeba tylko umieć do nich dotrzeć.
„Efekt Domina” Dominiki Kulczyk to książka, która została stworzona właśnie dla najmłodszych, tak by mogły poznać życie ludzi z innych części świata. W książce Wydawnictwa Edipresse poznajemy 8 niezwykłych historii, które zilustrowane są kolorowymi zdjęciami i rysunkami, co ułatwia dzieciom wyobrażenie sobie sytuacji, w jakiej znajdują się bohaterowie książki.
   Poznajemy tu małą Santę z Bangladeszu, dziewczynkę z wielkimi marzeniami, która każdego dnia musi ciężko pracować w fabryce, aby zapewnić sobie i swojej babci dobre życie. 
Jest tu także historia mieszkającego na łodzi Bilboya, który mimo własnej bardzo trudnej sytuacji życiowej, pomaga przy budowie szkoły. Inna historia dotyczy czternastoletniej Belaynse z Etiopii, której udało się uciec od wykorzystujących ją ludzi. Warto także wspomnieć o wybitnym chirurgu z Laosu o imieniu Pakhtang, który uratował już niejedno życie i zdrowie dzieci w tym kraju.
W książce znajdziemy również opowieści dotyczące polskich dzieci – Małgosi, która otworzyła serce i zrozumiała, że nie warto oceniać ludzi po pozorach oraz Piotrusia, który odnalazł wyjątkowe miejsce w Łodzi, a dokładnie hospicjum dla bardzo chorych maluchów.

"Dla dziecka jesteś całym światem. Właśnie Ty, Mamo, Tato, Babciu, Dziadku, Ciociu, Wujku...
Kreujesz jego świat, uczysz go patrzeć, postrzegać ludzi i otoczenie. Naucz go patrzeć i otwórz jego serce na to, co najważniejsze, na drugiego człowieka, bo czasem jesteś dla niego jedyną nadzieją.
Niech nie będzie obojętne na krzywdę, niesprawiedliwość i cierpienie. Najgorsza jest... obojętność.
Dzieci są naszą przyszłością. Takie, jakie będą, taki będzie nasz świat.
W tej książce spotkają prawdziwych bohaterów, których ja też spotkałam. To dzieci, niby inne, a jednak takie same jak Ty, nie mają co jeść, gdzie spać, nie chodzą do szkoły, ale mają marzenia i siłę, żeby je realizować.
Mali bohaterowie, którzy potrzebują naszej ,,nieobojętności" i pomocy, naszej uwagi i zainteresowania.”
Dominika Kulczyk
   Ta książka ma uświadomić nam i naszym dzieciom, że nie liczy się ani kolor skóry, ani obyczaje, ani język jakim mówimy. W głębi serca wszyscy jesteśmy tacy sami, boimy się, marzymy, kochamy i tęsknimy za najbliższymi, gdy nie ma ich obok. Każdy z nas chce żyć w bezpiecznym świecie, cieszyć się drobnostkami i mieć spokojne, szczęśliwe życie. Najważniejsze jednak jest, aby umieć okazywać dobro innym, spojrzeć na świat ich oczami i zrozumieć, że „chcieć to móc”.
„Nasze dzieci, słuchając tych historii, zrozumieją,
że mogą ruszyć pierwszą kostkę swojego małego domina zmian.
Być może zrozumieją czyjś los i zechcą pomóc.
Niech wiedzą, że mogą wszystko. I wtedy będą mogły” 
Dominika Kulczyk.


 W książce nie brakuje ciekawostek, które z pewnością zapadną w pamięć maluchom. Dowiadujemy się m.in. że w w Laosie żyje „azjatycki jednorożec” ;) Dodatkowo, na ostatniej stronie każdego z rozdziałów znajdują się przykładowe tematy, które są świetną bazą do zainicjowania rozmowy z dziećmi.

     Jeśli jeszcze zastanawiacie się nad zakupem „Efektu Domina”, może zmotywuje Was fakt, że cały zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na rzeczy podopiecznych Fundacji Przyjaciółka, która pomaga polskim dzieciom zmagającym się z chorobami, niepełnosprawnością czy brakiem rodziny. Pomagajmy!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Dziecięce Inspiracje , Blogger